Zbog ubrzanog tehnološkog razvoja mnogi poslovi nestaju jer retko ko sada želi da se isprlja na radnom mestu. Zato je sve više deficitarnih zanimanja, a magacioner je jedno od njih. Kompanije za ove radnike nude zaradu koja ide i do 150.000 dinara, a da biste obavljali ovaj posao, ne treba vam diploma visokog obrazovanja, jedino se insistira na odgovornosti i pedantnosti.
Skladištenje robe je važna stavka kako za velike tako i za male firme čije poslovanje počiva na distribuciji proizvoda u raznim industrijama: prehrambenoj, modnoj, automobilskoj, farmaceutskoj... U magacine se skladišti, na primer, roba koja se proizvede dok ne bude isporučena u poslovnice ili na kućnu adresu u slučaju dostave, ali i proizvodi i sirovine koje kompanije uvoze.
Posao magacionera u osnovi podrazumeva kontrolu prijema i otpreme robe iz skladišta, slaganje robe na osnovu dobijenih naloga, kao i sprovođenje mesečnih, kvartalnih i godišnjih popisa. Često se od ovih radnika traži i posedovanje vozačke dozvole jer je upravljanje viljuškarom, kombijem ili drugim vozilima često u opisu posla.
Plate magacionera
Prosečna plata magacionera je oko 80.000-85.000 dinara, a radnici počinju sa oko 60.000-65.000 dinara.
I u ovom poslu je moguće ostvariti značajne bonuse i povećati zaradu, pa to kompanije često ističu u prvi plan u oglasima za posao. Višegogodišnje iskustvo se takođe nagrađuje, pa radnik može biti unapređen na poziciju rukovodioca magacina. Oni mesečno mogu zaraditi oko 130.000-150.000 dinara, kako se navodi u jednoj ponudi.
U mnogobrojnim oglasima za ovo deficitarno zanimanje se često naglašava mogućnost stalnog zaposlenja i da se obično rade prve smene. U nekim kompanijama se radi od ponedeljka do petka, a negde do subote. Ukoliko je posao u Beogradu, na primer, radnicima se često obezbeđuje smeštaj i topli obrok.
U želji da pronađu magacionere, poslodavci nude i mogućnost usavršavanja i druge benefite kao što je slobodan prvi školski dan ako zaposleni ima školarca, dodatne stimulacije za mame i tate, obezbeđen godišnji sistematski i specijalistički pregled i slično.
Pažnju nam je privukao oglas za ukupno 500 radnika ovog profila. Pored magacionera, traže i vozače, a oni su ipak prvi na listi deficitarnih zanimanja u Srbiji i šire.
Kvlifikacije magacionera
Posao u magacinu zahteva vrlo odgovoran pristup jer samo mala greška pri brojanju ili obeležavaju artikala, može ugroiziti celu isporuku. Zato se predantnost i sistematičnost u radu posebno vrednuje. Važne su i organizacione sposobnosti jer se često radi o velikim količinama robe. U jednom oglasu na internetu u kategoriji "Profil kandidata" stoji da radnik u magacinskom prostoru mora biti "snalažljiv, vispren, odgovoran".
Pored vozačke dozvole koju smo pominjali, prednost je poznavanje rada na računaru i to osnovnih programma MS Excel-a i MS Office programa. Takođe, poželjno je i poznavanje engleskog jezika, retko nemačkog i to u slučajevima kada kompanija posluje u ovom govornom područiju.
Poslodavci insistiraju i na timskom radu i komunikaciji sa centralom i drugim zaposlenima u magacinu, ali i kompaniji uopšte.
Magacioner mora biti i fizički spreman jer ovaj posao zahteva višesatno stajanje i aktivnost, pa je pogodan za one koji vole dinamično radno okruženje.
Posao za studente
Posao u magacinu studentima može biti dobar izvor zarade. U oglasima se obično traže omladinci od 16 do 30 godina za utovar i istovar robe.
Jedan poslodavac u ponudi koji oglašava na internetu daje dnevnica za lakše fizičke poslove kao što su deklarisanje i čišćenje magacina oko 3.000, dok je za teže fizičke poslove (istovar kamiona i deklarisanje teških artikala) - 3.500 dinara.
Takođe, istaknuto je da omladinci moraju biti "sposobni i fizički spremni". Radno vreme im je u dve smene, odnosno 08:00-16:00 ili 16:00-22:00 č. tokom pet dana u nedelji, vikend je često slobodan.
Na drugom sajtu smo pronašli da je studentima satnica za posao u magacinu oko 350 dinara.
Vrste magacina
Postoje različiti tipovi magacina u zavisnosti od vrste robe koja se skladišti.
- Centralni magacin
- Magacin alatnice
- Magacin sirovina za proizvodnju
- Magacin servisa
- Magacin kontrolno telo
- Carinski magacin
Još jedna podela se odnosi na vrstu materijala, pa se u skladu s tim dele na jednorodne i mešovite.
Kurir.rs/Blic