Slušaj vest

Poslodavci i dalje moraju da plaćaju troškove prevoza zaposlenima u Beogradu, tvrdi advokat za radno pravo Ozren Slović, povodom najave gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića, da će od 1. januara 2025. godine sav javni prevoz u Beogradu biti besplatan.

- Članom 118 Zakona o radu je propisano pravo zaposlenog na naknadu troškova za dolazak i odlazak sa rada, u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju, ako poslodavac nije obezbedio sopstveni prevoz. Dakle prema smislu odredbe zakona, visina cene prevozne karte služi samo za utvrđivanje visine naknade troškova prevoza, a time se ne dira u osnov (parvo zaposlenog na naknadu troškova prevoza) - kaže Slović za Kurir Biznis.

On dodaje da se otvara i pitanje kako obračunati visinu troškova prevoza ako se on određuje prema ceni mesečne karte javnog prevoza, a prevoz u Beogradu je sada besplatan.

- I to će biti problem u praksi, te se nadamo da će nadležni organi izaći sa odgovorom. Međutim i odlukama Vrhovnog kasacionog suda i Ustavnog suda Srbije je već zauzet stav da pravo na naknadu troškova prevoza nije uslovljeno dokazivnjem stvarnih troškova niti korišćnjenjem javnog prevoza, a visina javne prevozne karte služi samo radi utvrđivanja visine, a obaveza isplate i dalje stoji - objašnajva Slović.

advokat-ozren-slovic-qb1gq83r8yiy6bowe3xcqag9ampb4vowntoc7z944g.jpg
advokat Ozren Slović Foto: Privatna Arhiva

Prema njegovim rečima zaposleni može hipotetički i biciklom da ide svaki dan na posao, što ni ranije nije značilo, a ni sada da nema pravo na naknadu troškova prevoza.

- Naravno to otvara brojna pitanja, naročito u javnom sektoru gde su zaposleni uglavnom morali da "pravdaju" troškove. Za poslodavce je bitno napomenuti da ostaje i dalje da važe odredbe o neoporezivom iznosu dokumentovanih troškova prevoza. Iako sam siguran da će u praksi biti dosta problema u tumačenju i da će biti različitih mišljenja i unutar same pravne struke, ovakav stav zasnivam na tumačenju cilja odredbi Zakona o radu i konvencija Međunarodne organizacije rada kao i na stavovima izraženim u odlukama Vrhovnog Kasacionog suda i Ustavnog suda Srbije. Zaključujem da je čoveku na minimalcu i te kako bitno da primi tih dodatnih par hiljada na ime prevoza, te svaka drugačija odluka bi bila direktno na štetu građna ove zemlje, i to onih najugroženijih - ističe Slović.

Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata kaže za Kurir biznis da odgovor na pitanje da li će poslodavci nastaviti da isplaćuju troškove prevoza zaposlenima traže svi i radnici i sindikati i poslodavci.

0604.jpg
Foto: Beta/nenad Petrović

- Treba to prvo da zaživi, pa da vidimo kakva će biti obaveza poslodavaca. To može različito da se tumači od kompanije do kompanije. Poslodavac je imao obavezu da zaposlenom kupi markicu ili da mu sumu za prevoz uplati na račun. Logično je da će svaki poslodavac da kaže pošto je prevoz besplatan neću da upaćujem naknadu za prevoz radnicima - kaže Savićeva.