POSLA IMA, ALI NEMA KO DA PLATI: Mnogi se ''ubiju'' od rada, a na kraju ne dobiju ni dinar - Neće više niko da čeka na pare, evo koji posao je u velikoj krizi
Ekspanzija u izgradnji stambenih i nestambenih objekata u Srbiji traje već nekoliko godina, sa značajnim povećanjem broja novih gradilišta širom zemlje. Na primer, samo u avgustu 2024. godine zabeleženo je više od 100 novih gradilišta.
Ovakav rast odlično utiče na celokupne ekonomske pokazatelje, ali kao i u svakom poslu koji doživi ubrzan rast, nedostaju regulative koje bi zaštitile sve učesnike u tom procesu. Sa jedne strane sve je veći broj onih koji ohrabreni brojkama olako ulaze u investitorske poslove, dok su sa druge strane izvođači radova koji se bore da pronađu radnu snagu, ispune rokove, obezbede kvalitet i zadrže poverenje, ostaju „kratkih rukava“.
Kome je teže i kako država može da pomogne da ovo tržište bude uređenije razgovarali smo sa Milijom Pečenicom, vlasnikom i direktorom preduzeća Peča gradnja iz Bajine Bašte.
- Imamo dobre reference, izvodimo sve vrste građevinskih radova, po principu ‘ključ u ruke’. Najviše smo prisutni u Zlatiborskom okrugu i možemo se pohvaliti da je Peča gradnja radila sve značajnije objekte u tom kraju - objašnjava Pečenica.
Na pitanje kako dolaze do posla, odgovara da odgovorno poslovanje i kvalitet izgradnje je njihova najbolja preporuka, zbog čega nikada ne dobijaju reklamacije.
Situacija u ovoj delatnosti je, prema njegovim rečima, trenutno takva da i pored toga što rade stručno, kvalitetno i na vreme, opstanak je često upitan.
- Ja uglavnom radim sa svojim materijalom i kada dođe momenat naplate budem u neprijatnoj situaciji. Često se dešava da nakon završenog posla dobijemo informaciju da moramo da čekamo i da ćemo dobiti novac od investitora tek kada se neki stan proda ili kada mu bude odobren kredit. Jasno je da je teško opstati u poslu, ako naplata izostaje - kaže Pečenica i dodaje da ne želi da ovakve situacije rešava na sudu.
- Treba da izmirim obaveze prema radnicima, dobavljačima, jer želim da i dalje imam reference i ne želim da mi se desi da budem blokiran - objašnjava i zaključuje da je u tako neregulisanim tržišnim prilikama veoma teško funkcionisati. Ipak, Peča gradnja opstaje i prisutna je skoro jednu deceniju na tržištu.
Problem potraživanja novca nije prisutan samo u oblasti izgradnje, već u skoro svim delatnostima. Sagovornik smatra da je obaveza države da napravi zakonske okvire koji će u tom lancu zaštiti sve koji svoje obaveze izvršavaju prema ugovoru.
- Trebalo bi tržište da se pročisti kada je u pitanju investiranje, ljudi žele da brzo dođu do novca i da preko noći zarade, a da izgradnju neko drugi finasira. Na primer, neko otvori preduzeće sa ogranićenom odgovornošću, kada naplata izostane i tužite ga i nakon što dobijete spor, s obzirom na to da nema imovinu, ništa i dalje ne možete da naplatite, a on zatvori to preduzeće i osnuje novo i nikom ništa - objašnjava.
Prema njegovom mišljenju, jedno od rešenja bi bilo vezivanje za matični broj, tako da oni koji su dužnici ne mogu da otvore novu firmu, dok ne izmire dugove.
- Trenutno ovako kako je sistem postavljen, dobijanje sudskog spora nema nikakve svrhe. I nakon dobrog ishoda na sudu, nije moguće naplatiti posao - ističe.
U razgovoru se osvrnuo i na nedostatak radnika, koji već duže vreme muči skoro sve delatnosti, a posebno je prisutan u oblasti izgradnje.
- Oni koji su pred penzijom, posustaju, a mlađi neće da se bave ovim poslom, iako mogu dobro da zarade, zato imam i ljude iz Turske - konstatuje.
Njegovo iskutvo sa ljudima koji dolaze iz inostranstva je da nisu loši radnici, samo je potrebno vreme da nauče da budu pedantni u poslu.
- Kod mene su već tri godine i sada su na mnogo boljem nivou, nego na početku kada nisu vodili računa o detaljima. U Srbiji se trenutno smanjuje obim posla, nije više ekspanzija kao što je bila, pa i radnici iz inostranstva slabije dolaze - priča.
Na pitanje da li mladima savetuje da ulaze u posao izgradnje, kaže da roditelji danas gledaju da usmere decu na kancelarijske poslove koji nisu fizički zahtevni, zbog čega je interesovanje za obavljanje posla u građevinskoj delatnosti sve manje.
- Nas su roditelji pripremali za život, a danas je situacija drugačija. Roditelji su prema deci zaštitinički nastrojeni kada je u pitanju izbor budućeg zanimanja. Svi bi hteli u kancelariju, nezavisno od toga koja je suma u pitanju - kaže i dodaje da ga ovakva situacija čudi, jer je i u izgradnji danas situacija jednostavnija, zahvaljujući mehanizaciji. I još dodaje da mladi ne treba da zaobilaze ovu oblast, kao i da ne treba svako da se bavi investiranjem.
Kada su u pitanju planovi za budućnost, cilj mu je da nastave da rade kvalitetno i imaju dobre reference, kao i da reše situaciju sa investitorima. Kao jedno od rešenja smatra da bi bilo uvođenje obaveznog davanja avansa pre početka radova.
U svom desetogodišnjem poslovanju najponosniji je na činjenicu da niko nema nijednu lošu reč da kaže za Peča gradnju i za njega kao vlasnika. Stabilno poslovanje i ime od poverenja ne bi bilo moguće steći bez velike podrške porodice, koja je njegov najveći oslonac, ističe Pečenica. Potrudiće se da tako i ostane.
BiznisKurir/Biznis.rs
MINISTAR MALI: Rastemo brže od proseka EU, želimo da se bavimo ulaganjem u infrastrukturu - EXPO nam je najveća razvojna šansa