Uskoro će Evropski parlament usvojiti važan zakon koji će pomoći u postizanju klimatskih ciljeva. Konkretno, reč je o smanjenju potrošnje energije u zgradama. Do 2030. ona bi u stambenim zgradama trebalo da se smanji za prosečno 16 odsto, a do 2035. od 20 do 22 odsto.

Za zgrade koje se ne koriste za stanovanje planira se obnova 16 odsto energetski najneučinkovitijih zgrada do 2030. godine, a 26 odsto do 2033. godine. Dogovor je već postignut na nivou EU, a Parlament bi sada trebalo službeno da potvrdi zahteve, prenosi Nemačka novinska agencija.

shutterstock-1445600369.jpg
Foto: Shutterstock

Iako EU ne navodi nikakve direktne obaveze obnove za pojedinačne zgrade, na državama članicama je da sprovedu zahteve.

Koje zgrade je potrebno obnoviti i kada?

U Nemačkoj savezna vlada sada mora da razjasni koje zgrade treba da obnovi i kada. To predstavlja veliki izazov, jer je precizno planiranje neophodno za građevinske firme kako bi dugoročno uskladile svoje kapacitete.Glavno udruženje nemačke građevinske industrije ističe važnost sigurnosti planiranja.

stan-4.jpg
Foto: Shutterstock

Sveobuhvatna priroda ciljeva znači da se uštede mogu postići i poboljšanjem već dobro izolovanih zgrada. Ipak, fokus je posebno na obnovi zgrada niske energetske efikasnosti. U kojoj će meri to uticati na vlasnike kuća i privredu uveliko zavisi o realizaciji savezne vlade, koja još nije dala nikakve konkretne izjave o tom pitanju.

kurir.rs/Fenix-magazin