"USPEO SAM PREKO PELENA I PEGLANJA" Ko je Nebojša, vlasnik jedne od najmoćnijih srpskih kompanija! Teško detinjstvo i skroman početak u kancelariji u Kumodražu
A tek priča o njegovom ortaku Ranku, s kojim se nije posvađao ni kad su napravili veliki posao, što je tako tipično u biznisu! Uključio je i decu u porodični biznis pa se stiče utisak da ne gradi imperiju već i nasleđe
"Nebojša Šaponjić mi deluje kao čovek koji ne voli previše da bude u centru pažnje ali čiji rezultati govore umesto njega, izgradio je ozbiljan poslovni sistem ali ne kroz agresivnu ekspanziju već kroz promišljene poteze, strateška partnerstva i dugoročnu viziju. Sposobnost da proširi kompaniju i van Balkana govori da razmišlja globalno a deluje lokalno, što je odlika vrhunskih lidera. Uključio je decu u porodični biznis pa se stiče utisak da ne gradi imperiju već i nasleđe – odgovor je ChatGPT-ja na upit o velikom biznismenu, osnivaču Nelt grupe, gostu ovonedeljnog “Čadež talk-a” na TV Euronews.
“Svi iz biznisa u Srbiji znaju ko je Nebojša Šaponjić, znaju priču o njegovom ortaku Ranku, sa kojim se nije posvađao kada su napravili veliki posao, što je tako tipično u biznisu, znaju koliko mu znače porodica, prijatelji i koliko ga nije briga šta drugi misle o nečemu što je namerio da uradi. Zbog toga sam odlučio da pitam ChatGPT, kao nekoga ko lično ne poznaje Nebojšu Šaponjića šta misli o njemu”, kaže Marko Čadež najavljujući svog gosta.
Teško detinjstvo, školovanje u Kraljevu i Sarajevu, gde je i pored toga što se ne ponosi svojim odnosom prema školi, naučio šta znači odgovornost i kako da uči, jer “sve ima u knjigama, samo treba čitati”, ogromno iskustvo u poslovnom partnerstvu, način na koji je počeo da se bavi biznisom, delovi su interesantne životne priče Šaponjića iz koje mnogo može da se nauči.
Sarajevo je pre kriznih godina, kao multikulturna, otvorena, jedinstvena, potpuno drugačija sredina, ostavilo trag u iskustvu Šaponjića, posebno oblikovan kroz neposrednost u kontaktu sa različitošću. Konzervativni stalni posao u telekomunikacijama u javnom sektoru, dolazak u Beograd, krizne godine, borba za egzistenciju, deca i porodica, ljubav, mnoštvo zanimljivih priča i bogato iskustvo, način na koji je sebe dograđivao, u svakom segmentu oblikovali su ovog uspešnog poslovnog lidera.
"Prve pampers pelene kupio mi je moj partner Sočo i to je bilo otkrovenje jer nisu morale da se peglaju"
“U 90-im godinama kada sam dobio decu, prve pampers pelene kupio mi je moj partner Sočo i to je bilo otkrovenje jer nisu morale da se peglaju. Krećemo sa italijanskim Kikom i bebi opremom, iz treće ruke, pa sam može se reći, do Nelta došao preko pelena i peglanja”, kaže Šaponjić.
Kompanija “Procter and Gamble” izabrala nas je za distributere i od njih smo 90-ih naučili posao, dobili smo obuku na nivou drugog univerziteta, učestvovali na njihovim seminarima, školama, o prodaji, logistici i napravili smo ozbiljan pomak u odnosu na druge veletrgovce, priseća se Šaponjić.
Nelt od srpskog igrača postaje regionalni pa i globalni. Brzo su uvideli da firme moraju da budu prisutne u regionu, zemljama koje nas okružuju.
O brendovima su naučili servisirajući druge kompanije i odlučili da naprave svoje, počeli su od brenda Neoplante u mesnoj industriji, posle toga ušli u grinfield i napravili Fabriku dečje hrane, sa Nutrino labom takođe je načinjen veliki iskorak… Otvorili su i afričko tržište, napravili su fabriku konditora u Angoli, otvorili su Mozambik, grade logistički centar..
Privrednicima koji žele da posluju na afričkom tržištu, otvoreni su da pomognu, ali, kako ukazuje Šaponjić, treba biti svestan ogromnih, neverovatno brzih promena da bi se opstalo.
Šaponjić je u emisiji Čadež talk podelio i svoje ogromno životno i poslovno iskustvo, počev od detinjstva, preko prvih koraka u biznisu do velikog uspeha i proboja "Nelta" na međunarodno tržište uprkos inflaciji, sankcijama, ratovima. Za one koji žele da budu preduzetnici, ima kratak ali univerzalan savet.
"Bez rizika nema biznisa"
"Bez rizika nema biznisa. Možeš da budeš ti i konzervativan koliko god, ali moraš negde da prepoznaš taj deo rizika i da uđeš u rizik", kaže Šaponjić.
Pomenuo je i čestu izreku svog oca, koji je predavao fiziku "ako ne znaš nešto, sine, sve ima u knjigama, samo bi trebalo čitati malo".
"Ali oni su usadili tu formu prema knjizi, i usadili ti da učiš i da sve možeš da naučiš. I jednu odgovornost, ipak smo mi bili svi zajedno, familija uvek na gomili. Poštovali smo se, što bi rekli. To je razlika, mislim, od ovih novih generacija, imali smo veliku odgovornost i poštovanje prema familiji", kazao je Šaponjić.
"Nelt" je kompanija koja se brzo proširila od kancelarije u Kumodražu od 80 kvadrata i postala regionalni igrač, da bi se zatim proširila i na globalno tržište. Ta ekspanzija krenula je od partnerstva sa američkim "Procter & Gamble".
"Mi tad kad smo dobili Srbiju, oni su nam veoma brzo nudili, Srbija i Crna Gora bili su zajedno i oni su nam ponudili Bosnu. I to je možda jedan od prvih, kako bih rekao, ajde nije loš potez, ali neprepoznavanje toga da trebaš da ideš tamo. Uplašili smo se u nekom trenutku, dobro, ima tu raznih spletova okolnosti. Prvo su ti trebali novci, mi smo uvek bili malo konzervativni po pitanju investiranja, zaduživanja i tako dalje u to doba i onda smo prepoznali tu celu priču da moramo dalje. Onda su nam brzo dali Makedoniju. Tako da smo mi već pre bombardovanja imali Srbiju, Crnu Goru, Kosovo pre bombardovanja, i Makedoniju. Onda je došlo bombardovanje, morali smo da izađemo sa Kosova, to je bilo, onako, već traumatično. Kada smo se vratili, jedina srpska firma koja se zove NELT, i koja radi pod srpskim imenom. Vratili smo se pre 3-4-5 godina, pred kovid, pa i to malo teže tamo. Onda smo ukapirali da nema tu druge varijante. To je prvo to širenje. Onda smo prepoznali grešku Bosne.
I kada mi je prvi put nuđeno da imamo iskorak, ne znam ko je tada bio, ko nam se ponudio od ovih velikih principala. Onda smo kupili jednu malu firmu u Bosni, u suštini koja je bila više kao entitet. I sada imamo Kosovo od skoro 300 miliona evra i 500 ljudi u Bosni. U Albaniju smo kasnije ušli", ispričao je Šaponjić.
Kurir.rs/PKS/Euronews Srbija