NIŠTA SE NE BACA, SVE SE KORISTI: Kako je preduzetnica iz Gazdara pretvorila ostatke paprike u uspešan biznis
Preduzetnica Jelena Miletić iz sela Gazdare u opštini Medveđa, koja proizvodi domaći ajvar, uspela je da nađe pravi balans u razvoja poslovanja i zaštite životne sredine i time postavi primer ostalim preduzetnicima kako u svakodnevnom radu 'misliti zeleno', rekla je ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov, prilikom obilaska proizvodnje Jelene Miletić.
Pavkov je istakla da je ova preduzetnica svoj proizvod, domaći ajvar "Zavičaj u tegli" razvila pre četiri godine, a ono ga čini posebnim jesteinovativna upotreba ostataka paprike, odnosno praktična primena cirkularne ekonomije.
- U ovom domaćinstvu svi smo se uverili da može da se pomiri razvoj poslovanja sa brigom o životnoj sredini i da se i mali biznis vodi na održiv način. Jelena Miletić je uspela da iskoristi ostatke paprike kao što su stabljike, listovi i semenke i da od njih napravi prah koji se kasnije koristi u proizvodnji bio maski i sapuna. Ovakav pristup je ekološki, jer se iskorišćavanjem ostataka od proizvodnje ajvara doprinosi smanjenju otpada koji završava na deponijama, jer je taj otpad postao resurs koji ima novu upotrebnu vrednost. Ovo je takođe primer povezivanja tradicije i inovacije, uvažavajući principe cirkularne ekonomije koji su imperativ u zaštiti životne sredine - rekla je Pavkov.
Ministarka je navela da su neke procene pokazale da tokom samo jedne sezone proizvodnje ajvara na jugu Srbije nastane čak 21.000 tona ovog bio-otpada koji obično završava na divljim deponijama. Zato je, prema njenim rečima, ovo dobar primer odgovornog pristupa, koji demonstrira kako efikasno koristiti ostatkeu proizvodnji.
- Žene preduzetnice kao što je Jelena Miletić primer su kako mogućnosti održivog poslovanja treba da se iskoriste. Ona ne samo da stvara nove proizvode, već pokazuje i na koji način se princip cirkularne ekonomije može primeniti upreduzetništvu. Ministarstvo je propoznalo ovu inovativnu zelenu ideju, koja je podržana sa 30.000 dolara kroz projekat EU za Zelenu agendu u Srbiji, koji finansiraju EU i vlade Švedske i Švajcarske. Cilj je da, pored finansijske podrške, pomognemo ženama preduzetnicama sa sela i kroz obuke, pristup tržištima i promociju njihovih proizvoda. U ovom konkretnom slučaju, projekat je obuhvatio kupovinu opreme, obuku za 100 žena, proizvodnju 1.000 sapuna, 500 maski za lice i pokretanje onlajn platforme - objasnila je Pavkov.
Govoreći o značaju cirkularne ekonomije, ministarka Pavkov je podsetila da je u finalnoj fazi pripreme i novi Novi Program razvoja cirkularne ekonomije u Republici Srbiji za period 2025-2030, sa Akcionim planom 2025-2027 godine.
biznis.kurir.rs