Trampov pristup opisao kao "eskalaciju bez deeskalacije"

TRAMPOV GLAVNI PREGOVARAČ ZA CARINE: Iznenada preuzeo novu ulogu, spreman je da sasluša sve države

Printscreen, D.M.

Američki ministar finansija Skot Besent je sada glavni pregovarač sa spoljnotrgovinskim partnerima.

Istorijska rasprodaja na Vol Stritu izvršila je pritisak na administraciju Donalda Trampa da razmotri ublažavanje carina, dok je Besent postao jedan od Trampovih najvažnijih savetnika.

Džejmi Dimon, izvršni direktor JP Morgana, u sredu je podržao ideju da Besent predvodi pregovore u televizijskom gostovanju, a Tramp je rekao da je gledao program Foks njuza.

Besent je zatim otkazao obraćanje u Kapitolu, gde je trebalo da se raspravlja o porezima. Kasnije tokom dana se pojavio u Beloj kući, kao prvo lice Trampove administracije, govoreći o odluci da se uvođenje većine najavljenih carina pauzira na 90 dana.

Besent je prethodno Trampov pristup opisao kao "eskalaciju bez deeskalacije", što je mantra koju je napustio otkako je postao ministar. Besent će zajedno sa Džejmisonom Grirom voditi pregovore sa Japanom, jednim od ključnih američkih saveznika.

Na sastanku kabineta u četvrtak, Tramp je naveo Besenta i ministra trgovine Hauarda Lutnika kao "pregovarače". Besent je na toj sednici rekao da će i Tramp direktno učestvovati u pregovorima.

Cene akcija su u sredu porasle, ali je S&P500 izgubio više od trećine vrednosti u četvrtak, dok su investitori čekali da vide kakvi su izgledi za pregovore o carinama.

U četvrtak su naglo pale, izbrisavši polovinu istorijskih dobitaka u sredu, usled neizvesnosti oko zaoštravanja trgovinskog rata sa Kinom.

- Vol Strit je juče shvatio da ima portparola, a to je Besent - rekao je Džoš Lipski, direktor Geoekonomskog centra Atlantskog saveta. Kako je dodao, sreda je za Besenta bila "jedan od najvažnijih dana njegovog dosadašnjeg mandata, a predstoji mu još mnogo testova".

Foto: EPA Yuri Gripas Pool

Nova uloga

Besent je iznenadno preuzeo novu ulogu - poslednjih nedelja, vodio je pregovore o porezima sa republikancima, kao i sa Nacionalnim ekonomskim savetom.

Ministarstvo finansija odbilo je da komentariše promenu u Besetovu novu ulogu.

Prošlog novembra, činilo se da je Lutnik Trampov glavni saradnik za trgovinu, jer ga je predsednik označio kao čoveka koji će "predvoditi sprovođenje carinskog i trgovinskog plana".

Peter Navaro, Trampov savetnik, imao je ključnu ulogu u uvođenju recipročnih carina 2. aprila, koji je Tramp proglasio za "Dan oslobođenja".

- Nisam učestvovao u kreiranju formule za obračun carina - rekao je Besent dok su akcije padale, a državne obveznice dobijale na vrednosti, što je podiglo rizik od recesije.

Prioritet u pregovorima su Japan, Južna Koreja, Vijetnam i Indija, odnosno zemlje u susedstvu Kine.

Carine na uvoz iz Kine sada iznose najmanje 145 odsto, a Tramp je odlučan da kazni Peking zbog kontramera.

- Preuzeću vodeću ulogu u pregovorima o carinama - rekao je Besent u sredu, napominjući da će za Vaskrs ostati u Vašingtonu da pregovara. Prioritet je Japan, a zatim će se Besent zaputiti u Argentinu.

Ostaje nejasno da li je Besentova nova uloga sve vreme bila deo plana, ili je to samo brza reakcija na rasprodaju akcija na Vol Stritu i činjenicu da je S&P500 potonuo na granicu medveđeg tržišta.

Besentova nova uloga je "ohrabrujući znak za investitore", kaže Brajan Gardner, glavni vašingtonski strateški strateg Stifela.

Nakon što se Besent u sredu pojavio u Beloj kući, Navaro je rekao da se "sve odvija po planu", a takođe je ponovio stav da se "carine ne uvode bez pregovora", kao i da će Amerika "slušati šta partneri imaju da kažu". Navaro je naglasio da su "svi u Trampovoj administraciji na istoj strani". Ostaje da se vidi da li će se jedinstvo opstati tokom pregovora.

biznis.kurir.rs/bloombergadria