HRVATI DRHTE OD TRAMPA! Na udaru gigant koji zapošljava više od 3.000 ljudi, stotine miliona evra je u pitanju
Najveći deo hrvatskog izvoza u SAD, čak 40 procenata, čine farmaceutski proizvodi, što iznosi 319 miliona evra
Iako su farmaceutski proizvodi izuzeti iz recipročnih carina koje je američki predsednik Donald Trampnajavio u sredu uveče, to nije umirilo ni industriju ni sve one koji brinu o javnom zdravlju širom sveta. Naime, velike su šanse da će, ako već ne direktno, uvođenje carina posredno smanjiti snabdevanje lekovima i povećati nestašice na globalnom nivou.
U industriji, naravno, brine se kako će novi trgovinski rat uticati na njihovo poslovanje praktično preko noći, a posledice pada profitabilnosti farmaceutskih kompanija uz poremećaj snabdevanja mogle bi imati dalekosežne posledice. Naime, farmaceutski sektor globalno je povezan i nijedna regija sveta nije nezavisna u snabdevanju lekovima, zbog čega su oni redovno izuzeti iz nameta koje nose različite geopolitičke okolnosti, pa i iz sankcija koje je Rusija dobila nakon početka rata u Ukrajini.
Stoga se moglo očekivati da će lekovi biti pošteđeni i u ovoj mahnitoj Trampovoj akciji, no i dalje postoji mnogo nepoznatih detalja oko toga kako će se taj izuzetak definisati i primenjivati, što izaziva nervozu na globalnom nivou. Naime, i dalje nije jasno šta će se dešavati sa aktivnim supstancama (API), a ne treba zanemariti ni drugu robu koja se koristi u industriji, pa tako kutija leka uključuje i materijale poput plastike, kartona, aluminijumske folije, a tu su i oprema, rezervni delovi za mašine i još mnogo toga. Zato je važno kako će na Trumpovu provokaciju reagovati i ostali akteri u globalnoj politici. Sve se pomno prati...
Pliva – najveći izvoznik u SAD
Najveći deo hrvatskog izvoza u SAD, čak 40 procenata, čine farmaceutski proizvodi, što iznosi 319 miliona evra. Prema poslednjim dostupnim podacima za 2023. godinu koje je dala Hrvatska udruga poslodavaca, farmaceutske kompanije u Hrvatskoj ostvarile su godišnji prihod veći od 735 miliona evra, od čega više od 70 procenata u izvozu. Lekovi proizvedeni u Hrvatskoj izvoze se u oko 60 zemalja sveta, uključujući najrazvijenija farmaceutska tržišta kao što su SAD i zemlje Evropske unije. Izravno zapošljavaju više od 5.000 radnika, a u lancu dobavljača više od 10.000 ljudi.
Najveća od njih ostaje Pliva, u sastavu Teva grupe, najveće izvoznice u SAD. Nova pravila igre, stoga, mogli bi imati najveći uticaj na Plivu, čiji izvoz čini 90 procenata prihoda, a trećina toga ide upravo u SAD. Radi se o stotinama miliona evra koji dolaze u pitanje... Kompanija je, prema konsolidovanom izveštaju, u 2023. godini imala prihod nešto veći od 1 milijarde evra uz 91 milion evra dobiti, zapošljava 3200 ljudi.
- Pliva i Teva pomno prate informacije i procenjuju šta se podrazumeva pod lekovima i kako bi na aktivne farmaceutske supstance i druge stvari mogle uticati ove mere. Plivin izvoz u SAD prošlih godina dostigao je otprilike trećinu ukupnog izvoza proizvoda.
Nova pretnja za nestašice
- Možemo napomenuti da su Sporazumom o trgovini farmaceutskim proizvodima iz 1994. godine Svetske trgovinske organizacije ukinute carine i druge obaveze na značajan broj farmaceutskih proizvoda i aktivnih farmaceutskih sastojaka. Evropska unija i Sjedinjene Države, između ostalih, učestvuju u ovom Sporazumu, koji je revidiran četiri puta od svoje uspostave kako bi se ažurirao i proširio popis - poručili su nam u četvrtak iz Plive koja je godinama bila dobitnica nagrade Zlatni ključ za najboljeg velikog izvoznika, te je proglašena najboljim izvoznikom u SAD.
Izuzeće farmaceutskih proizvoda zasad spašava globalne farmaceutske kompanije od potonuća na berzama, čak se i Tevina deonica, nakon malog pada u sredu, u četvrtak stabilizovala. Ipak, dok čekaju detalje sprovođenja novih carina, analitičari tržišta napominju da je "vrag u detaljima".
Džef Stol iz američkog ureda konsultantske kuće KPMG nedavno je izrazio zabrinutost zbog mogućnosti da pod nove carine padnu aktivni farmaceutski sastojci, što bi značajno smanjilo proizvodnju po niskoj ceni. Generička industrija i bez toga ima velike probleme zbog politike smanjenja cena u Evropi, što je već izazvalo nestašice kritičnih lekova. A strategija koja bi proizvodnju vratila na domaće tlo, što EU priželjkuje, a Trump sada želi postići uvođenjem carina, u ovoj industriji je na vrlo dugom štapu jer se radi o visokoregulisanom sektoru u kojem su procesi veoma skupi i dugotrajni.
biznis.kurir.rs/Jutarnji list