šta se nije menjalo?

SVINJE KUPOVANE ZA MANJE OD 200 DINARA PO KILOGRAMU: Ovakve cene dugo nisu viđene, jagnjići jeftiniji na području ovog grada

Profimedia

U klanicama na području podrinjskog regiona zabeležen je rast otkupnih cena tovnih bikova simentalske rase težih od 500 kilograma, jer je dominirao iznos od 360 din/kg i krava za klanje SM rase, a preovladavao je iznos od 260 din/kg. Obim ponude bio je dobar, kao i broj otkupljenih grla u periodu u za nama, izveštava STIPS.

Otkupna cenatovne junadi teže od 480 kilograma bila je viša u odnosu na prethodni period i u klanicama na području mačvanskog regiona, jer se otkup grla ove kategorije goveda odvijao najčešće po ceni od 360 din/kg. Klaničari sa područja šumadijskog regiona protekle sedmice su snizili otkupnu cenu tovne junadi u kategoriji iznad 480 kilograma, jer je dominirao iznos od 330 din/kg. Osim njih, otkupljivana su telad SM rase po dominantnoj ceni od 800 din/kg i krave za klanje SM rase po dominantnoj ceni od 250 din/kg.

Klanice na području Beograda i okolnih mesta po nižim su cenama, u odnosu na prethodni period otkupljivale tovne bikove SM rase telesne mase iznad 500 kilograma. U navedenom periodu je dominirao iznos od 360 din/kg, uz prosečnu ponudu i tražnju. Dominantna otkupna cena tovnih bikova SM rase težih od 500 kilograma iznosila je 350 din/kg u klanicama na području jablaničkog regiona. Otkupna cena krava za klanje SM rase, takođe, je bila na prošlonedeljnom nivou. Iznosila je 240 din/kg.

Pad cene prasića i tovnih svinja

Cena obe kategorije prasadi bila je niža u odnosu na prethodnu sedmicu na pijaci žive stoke u Čačku. Najčešća prodajna cena grla telesne mase do 15 kilograma iznosila je 380 din/kg, dok je kod grla težine od 16 do 25 kilograma dominirao iznos od 350 din/kg. Niže su, takođe, bile i prodajne cene obe kategorije tovnih svinja, jer su dominantne cene varirale od 200 do 250 din/kg u zavisnosti od kategorije i kvaliteta grla.

Otkupna cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma bila je niža u odnosu na prethodni period i u klanicama na području jablaničkog regiona, gde je dominirao iznos od 300 din/kg. Pad prodajne cene prasadi iste kategorije zabeležen je u protekloj sedmici i na stočnoj pijaci u Leskovcu, jer je dominirao iznos od 350 din/kg. Niže su bile otkupne cene tovnih svinja protekle sedmice i u klanicama na području južnobačkog regiona, gde je kod grla od 80 do 120 kilograma dominirao iznos od 195 din/kg, a kod grla iznad 120 kilograma iznos od 175 din/kg.

U klanicama na području južnobanatskog regiona je zabeležen rast otkupne cene prasadi od 16 do 25 kilograma na 400 din/kg i pad otkupne cene tovnih svinja od 80 do 120 kilograma na dominantih 180 din/kg.

Jagnjad skuplja u Loznici, ovce u Kragujevcu

Rast prodajne cene jagnjadi u odnosu na prethodni period zabeležen je na stočnoj pijaci u Loznici uprkos dobroj ponudi, jer su se grla ove kategorije ovaca najčešće mogla pazariti za 540 din/kg. Otkupna cena jagnjadi bila je niža protekle sedmice i u klanicama na području ovog grada i okolina, a dominirao je iznos od 530 din/kg.

Repoteri STIPS iz Kragujevca zabeležili su u nedelji za nama rast prodajne cene ovaca na stočnoj pijaci u ovom gradu, a prodavale su se najčešće za 200 din/kg. Na ovoh pijaci mogla su se pazariti jagnjad po dominantnoj ceni od 600 din/kg, dviske čija je dominantna cena iznosila 200 din/kg i ovnovi za priplod po dominantnoj ceni od 40.000 dinara po grlu.

Dominantna otkupna cena jagnjadi iznosila je 550 din/kg uz prosečnu ponudu i obim otkupa u klanicama na području braničevskog regiona. Osim jagnjadi, u proteklom periodu klaničari su otkupljivali šilježad po dominantnoj ceni od 240 din/kg i ovce po dominantnij ceni od 220 din/kg. Na stočnoj pijaci u Požarevcu su se mogle pazariti iste kategorije ovaca, a i cene su bile identične klaničnim.

biznis.kurir.rs/STIPS