"BAJDEN ŽELI DA POČISTI SVE ŠTO MOŽE": Evo šta Hrvati misle o sankcijama NIS-u, pribojavaju se za Janaf - Da li su ugroženi?
Direktor Regionalne energetske agencije Severozapadne Hrvatske Julije Domac ocenio je da Jadranski naftovod (Janaf) kratkoročno nije ugrožen ukoliko Srbija ne uspe u roku od 45 dana da se reši ruskog vlasništva u Naftnoj industriji Srbije (NIS) koja je važan partner toj hrvatskoj kompaniji.
- Kratkoročno Janaf nije ugrožen. Naftna industrija Srbije je pod sumnjivim okolnostima ispod cene došla u ruske ruke, što je ceo skandal - rekao je Domac za Hrvatsku radioteleviziju, prenosi Beta.
On je dodao da je Janaf izvorno građen za snabdevanje Hrvatske, Slovenije, BiH, Srbije, Mađarske, Slovačke i Češke.
- Kapacitet nije jednak u svim smerovima, ali mogućnost skladištenja je jedno rešenje. Zanimljivo je zamisliti situaciju šta bi se dogodilo da Hrvatska kontroliše svoje rafinerije i da smo mi ti koji možemo razmišljati kako ćemo koristiti Sisak kojeg više nema, Rijeku staviti više u funkciju i Petrol koji je zainteresovan za nju - kazao je Domac.
Energetski stručnjak Davor Štern smatra da Janaf ne može puno da napravi u ovoj situaciji.
- Janaf je kolateralna žrtva velike svetske akcije, poslednja u mandatu Bajdena, promena koja nas je sve iznenadila - rekao je Štern.
On je podsetio da je Janaf dobro poslovao za vreme rata u Hrvatskoj kada nije imao transport prema Srbiji ukazujući da je dobro što su povećali svoj skladišni prostor.
- Prednost je što je Janaf u odnosu na Evropu vrlo dobro lociran za skladištenje, stoga njihovo poslovanje nije ugroženo. Postoji pravno pitanje hoće li se uvođenje sankcija od strane Amerike prema NIS-u moći koristiti kao argument ili element više sile, koji bi oslobodio Janaf od neke opasnosti da ga NIS tuži za neizvršenje ugovornih obveza - naglasio je Štern.
Spoljnopolitički stručnjak Denis Avdagić rekao je da je NIS rusko uporište na Zapadnom Balkanu.
- To je najveća srpska kompanija. Najveći oglašivač je i medijski je prisutna. U svakoj mogućoj sferi to je kompanija s kojom imate uticaj nad Srbijom. Očigledno je da administracija (odlazećeg predsednika Džozefa Bajdena) želi da počisti na samom kraju sve što može i da napravi poteze koje smo očekivali da će ranije biti napravljeni - ocenio je Avdagić.
Kako je američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil govorio o sankcijama NIS-u pročitajte ovde, sa druge strane oglasio se i Sergej Lavrov, ruski ministar spoljnih poslova. Na Kurir Biznisu možete da pročitate i mišljenje Dušana Bajatovića, direktora Srbijagasa.
Takođe, na sledećem linku je i tekst o tome kako je onemogućeno preuzimanje i korišćenje aplikacije Naftne industrije Srbije na ajfon telefonima, dok android uređaji i dalje dozvoljavaju ovu opciju.
Na našem sajtu ste mogli pročitati i to na koji način su nekada tekli pregovori između ruske i srpske strane oko prodaje NIS-a i šta ih je sve pratilo.
biznis.kurir.rs