Početku Božićnjeg posta u Čačku se naročito raduju vlasnici sušara iz kojih već nekoliko dana kao na traci izlazi dimljeni šaran. Ovaj delikates se u čačanskom kraju može nabaviti samo kod domaćina koji se bave sušenjem ribe, a koji u okviru svog domaćinstva imaju izgrađene mini sušare.
Drugi put do dimljenog šarana na stolu je da ga domaćin sam kupi, očisti, iseče i usoli, a plati samo uslugu dimljenja. Na ovu varijantu se malo ko odlučuje, jer posao nije nimalo lak, a za njega je pored umeća potreban i alat.
U čačanskom kraju postoji više domaćinstava u kojima se vrši dimljenje ribe. Do njih se dolazi putem oglasa i društvenih mreža. Oni koji se ovim poslom bave godinama već su stekli svoje klijente, pa im reklama nije ni potrebna. Dimljenje ribe je prilično unosan posaou kome može mesečno da se zaradi i po više hiljada evra, a jedina mu je mana što traje kratko, samo u vreme postova.
U čačanskom kraju se poslednjih godina ne može zamisliti posna svečana slavska trpeza bez dimljenog šarana. Oni koji su pokušali sami da oderu ribu, iseku je i odime, znaju da to nije ni malo lak ni jednostavan posao. Naročito jer pored noževa, satara i drugog namenskog alata, treba imati i sušaru, specijalno izgrađenu za dimljenje mesa, odnosno ribe.
Pre svakog sušenja neophodno je oprati svaki kamen belutak, koji se nalazi između ložišta i metalne konstrukcije, jer riba ne sme da miriše na meso. Kamen služi da plamen ne prodre do komada ribe ili mesa, već da se termički proces obavlja isključivo na dimu i toploti. Za postupak dimljenja šarana ili neke druge vrste ribe, dovoljni su jedan do dva dana. Tada se komadi ribe skidaju sa zakački od prohroma i spremni su za prženje ili pečenje.
- Ovo nije nimalo lak posao, jer svežeg šarana najpre treba dobro očistiti, skinuti svaku krljušt i iznutricu. Riba se potom pere i seče specijalnim nožem jer svaki komad mora lepo da izgleda. Ne sme biti ni premalen, jer će da spada sa kukice na kojoj se suši, a ni pregolem jer takav neće lepo izgledati kada se servira na tanjir. Nakon sušenja komadi odimljenog šarana se skidaju i peku ili prže. Naše mušterije se poslednjih godina više odlučuju za pečenje, jer je tom termičkom obradom riba ukusnija i upije previše ulja. Kilogram ovako odimljenog i pečenog šarana košta 3.000 dinara - priča Čačanka Marija, u čijem domaćinstvu su već počeli da primaju porudžbine.
Ona ne spori da u ovom poslu može i te kako dobro da se zaradi, zbog čega ona i suprug razmišljaju o proširenju posla.
- Imamo i bebu, pa je s malim detetom teško da suprugu budem od veće pomoći. Ali pred Nikoljdan tražićemo od roditelja ispomoć i u kući i radionici. Porodica se ovim poslom bavi više od 20 godina, krenuli smo najpre za svoje potrebe i prijatelje, a sada posla ima toliko da već razmišljamo o pokretanju biznisa, da radimo tokom čitave godine. U vreme postova se traži riba, a van toga druge vrste mesa. Riba se suši isključivo na bukovom drvetu, a pored ovog ima i drugih brojnih ulaganja, međutim, zarada je i te kako pristojna. Nekada radi dan i noć, posao nije lak - priča Marija koja porodičnom biznisu trenutno pomaže tako što prima porudžbine za usluge koje su oglasili putem društvenih mreža.
Kaže da za Nikoljdan već sada stižu pozivi.
Kilogram svežeg šarana u ribarnicama na Zelenoj pijaci u Čačku košta oko 750 dinara, dok je očišćen i bez glave 1.250. Međutim, svi koji se u čačanskom kraju bave sušenjem i prodajom ribe, sveži šaran nabavljaju po daleko nižim cenama u domaćim ribnjacima, od uzgajivača mahom iz Vojvodine.
Sve vrste ribe se dobro prodaju i u čačanskim ribarnicama, a najtraženiji su sveži šaran i pastrmka.
U ribarnicama je moguće jedino dobiti uslugu čišćenja i sečenja ribe.
- Prvog dana posta je krenula veća potražnja svih vrsta ribe. Obično oni koji kuše šarana odlučuju se i za uslugu čišćenja, jer u svojim stanovima za to nemaju uslove. Čišćenje naplaćujemo 50 dinara po kilogramu, cene su ostale nepromenjene - kaže Zoran Zorić prodavac u jednoj od čačanskih ribarnica.
Više zarađuju mesari
Veću zaradu od ove u čačanskom kraju ovih dana imaju mesari koji u svojim domaćinstvima tranžiraju tovljene svinje. Po komadu naplaćuju od 8.000 do 100 evra u zavisnosti od težine svinje i prerađevina koje se od njega zahtevaju.
Jedino što naručilac posla treba da uradi je da svinju doveze i donese posuđe u koje će mesar odlagati meso, čvarke, mast, slaninu i rebra za dimljenje, kobasice, kavurmu, pihtije ili druge prerađevine. Mesar u jednom danu, sa jednim pomagačem, može da obradi tri brava.