NIKO VIŠE NE ČUVA PARE U BANCI, TAJ NIVO SMO PREVAZIŠLI: Stručnjak otkriva za Kurir Biznis: Finansijska svest Srba porasla - Ovo je 5 novih načina štednje

Shutterstock, Kurir Televizija

Godinama unazad, štednja u banci se smatrala pravim mestom za višak novca koji su građani godinama skupljali. Banke su te depozite kupovale od građana. Nekada po boljoj, nekada po lošijoj ceni, ali su uvek dolazile do novca građana, ne obavezno zbog kvalitetne ponude koju su davale, već zbog toga što je to bilo jedino mesto gde može da se ostavi novac.

Međutim, tržište se promenilo, finansijska svest je porasla, a stigle su i druge opcije za ulaganje. Stanovi u Dubaiju, investicioni fondovi, zasadi oraha, investiciono zlato, investicioni kvadrati su postali nova tema interesovanja građana.

Da podsetimo, „Nedelje štednje“ je nastala na osnovu Svetskog dana štednje, kada su poslovne banke imale stimulaciju od strane države da daju povoljnije uslove za depozite građana. Tih stimulacija odavno više nema, ali se ovaj period godinama unazad učvrstio kao momenat kada većini građana ta štednja dospeva, i u ovom periodu su građani izloženi odluci gde dalje ostaviti svoj novac.

Privatna Arhiva 

Ovaj fenomen su poslovne banke pokušale da razvodne, nudeći ponude za štednju koje bi trajale ili 9, 11 ili 13 meseci, sa ciljem da ta štednja ne dospe naredne godine u period ljute konkurencije sa ostalim bankama. Tako smo od perioda kada se štednja stimulisala došli do momenta kada banke traže način kako da najmanje plate depozite građana. Ponude pojedinih banaka su čak i ispod stope inflacije protiv koje se štednjom borimo. 

Štednje jeste očuvanje vrednosti vašeg novca. A čuva se od uticaja inflacije, u Srbiji je ona na nivou o 4,2% a Evropska unija je prošlu 2023. godinu završila sa inflacijom od 5,2 %, dok je aktuelna na nivou od oko 2,3%. Ako biste vaš novac ostavili na štednji sa kamatom nižom od stope inflacije, to bi bilo kao da krenete na posao na traci za trčanje. Morate trčati brže od trake da bi ste se pomerili! Kamata mora da bude veća od stope inflacije da bi štednja u banci sačuvala vrednost vašeg novca. Sve ovo donekle destimuliše štediše, ali zato pravi investitore. Banke ovo mogu lako da promene boljom ponudom, ali i tada jedno je sigurno - Srbi su štednju u bankama prevazišli. Investiranje je sledeći nivo.