Izmena Zakona o posredovanju omogućava agentima da prodaju i izdavanje nekretnina obavljaju kao dopunski posao. Forum nekretnine 2024. u Beogradu je doneo nove uvide o ovoj temi, kao i o većoj sigurnosti kupaca kroz uvođenje namenski računa za transakcije, čime se olakšava poslovanje agencijama.
Izmena Zakona o posredovanju u prometu i izdavanju nepokretnosti, najvažnija je tema regionalnog skupa posrednika Forum nekretnine 2024. u Beogradu. Završena je javna rasprava, a donošenje izmena, u Klasteru nekretnina očekuju do kraja godine.
Do sad su bili lica sa položenim stručnim ispitom, donošenjem izmena zakona, zvaće se kao i u celom svetu - agenti za nekretnine. Bitnije od naziva je to što će agenti prodaju i izdavanje nekretnina moći da rade kao dopunski posao, što sada nije zakonski omogućeno.
- Ako su zaposleni u nekoj drugoj delatnosti, na osnovu ugovora o zastupanju, moći će da rade u nekoj agenciji, da budu upisani u registar, da im se isplaćuje provizija koju zarade i da im to bude dopunsko zanimanje - kaže Nenad Đorđević, predsednik Upravnog odbora "Klaster nekretnine".
Pored toga agencije dobijaju namenski račun. Na njemu će držati novac klijenata, uz njihovo pismeno ovlašćenje, kao garanciju da će završiti neki posao neophodan za kupoprodaju. To će povećati sigurnost građana i privrede i olakšati posao agencijama.
Kako je u regionu?
Najveći problem posredenika u Republici Srpskoj je to što ne mogu da pristupe vlasničkim dokumentima bez posebnih ovlašćenja, što je njihovim kolegama u Srbiji omogućeno. U poslednjih godinu dana uspostavili su saradnju sa Poreskom upravom, Ministarstvom unutrašnjih poslova i notarskom komorom.
- Poreska uverenja, koja prodavci moraju da dostave prilikom zaključivanja ugovora, sada više ne moraju da dostavljaju sami, notari to na licu mesta proveravaju i daju taj dokument. Tako isto i pitanje bračnog stanja, pristup ličnim podacima sa MUP-om, malo je olakšana procedura - kaže Dragan Milanović, predsednik Upravnog odbora Udruženja posrednika u prometu nepokretnosti Republike Srpske.
U Hrvatsku dolazi dosta agencija iz drugih država Evropske unije koje nisu ispunile uslove za poslovanje u toj zemlji, a bavi se posredovanjem. Ipak, kao najveći problem hrvatski posrednici vide pojedince koji se neregistrovani bave prometom nekretnina, Kazne za njih su, ističu, iste kao i za legalne posrednike.
- Sad se radi na tome da kazne za one koji rade na crno budu drastično veće, u odnosu na ti da ako vi kao registrovani posrednik napravite neki prekršaj. Tako da su nam to izazovi siva zona i kolege koje ne zadovoljavaju uslove koji su potrebni za rad u Hrvatskoj - rekao je Borislav Vujović, potpredsednik Udruženja poslovanja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Na dvodnevnom skupu, posetioci će moći da prisustvuju predavanjima i interaktivnim radionicama, gde će se upoznati sa zakonskim rešenjima i praksom u oblasti projektnog finansiranja, katastra i digitalizacije poslovanja.
BiznisKurir/Sasomange/eKapija