GAJIĆI SE IZ ŠVEDSKE VRATILI U SVOJE RODNO SELO: Ogorčeni na život u tuđini - Sad uzgajaju nešto što niko nije očekivao od njih!

Printscreen Facebook

Biljana i Mirko Gajić, nakon više godina provedenih u Švedskoj, gde su živeli i radili, vratili su se u svoje rodno selo – Crnjelovo. Iako je ovo sembersko selo poznato kao povrtarski kraj, oni su se opredelili za malo drugačiju vrstu posla.

U početku hobi, a danas žive od uzgoja ruža, ukrasnog rastinja, tuja i čempresa. Na svom imanju uzgajaju deset vrsta sadnica ruža, sorti „poliante“ i stablašica. Posla oko njih ima, priča domaćin Mirko Gajić, ali kada je u svom rodnom zavičaju, ništa mu nije teško. U inostranstvu, priča, nije imao lak život.

- Tamo ima para, ali nema života. Radi svaki dan 12 sati. Odeš u 9 od kuće, dođeš u 22 sata, i 12, 13 sati sa putem. Nema slobodnog dana, ako hoće pare, zavisi u kojoj branši. Ja sam provodio po šest meseci bez slobodnog dana i skoro da to i nije život nikakav. Ovde imaš odmor, imaš sve, imaš zdravu porodicu i to je najbitnije. Tamo nema ništa. Mi smo počeli negde pre 20 godina, ruže, četinari, sve se proda. Dođu kući i odvezu, ovde u BiH, oni dođu, naruče, sad ide i brzom poštom, sad je malo lakše. Nikakav problem nije bio, samo sad je manja zarada, nije ko pre što je bilo. Ranije je bilo manje uzgajivača, sad je malo više, ali još uvek može da se prodaje - priča Gajić.

Printscreen Facebook 
foto: Printscreen Facebook

U posao je uključena cela porodica, ali Mirku u svemu najviše pomaže njegova supruga Biljana. Oazu ruža i zelenila na njihovom porodičnom imanju potrebno je održavati svakodnevno. Čišćenje korova, orezivanje, kalemljenje, prihrana i zaštita, a kako bi ih spasili od visokih temperatura, vrše navodnjavanje sistemom kap po kap, svaki drugi dan.

- Pretežno radimo sami, sin nam pritekne u pomoć kada je vađenje ruža i tuja. Nemamo radnike uopšte, mi se organizujemo sami. Posao oko ruža jeste zahtevan, one se prvo bodu, posebno ove godine, korov je poludio da smo non-stop u njivi - priča nam Biljana Gajić.

Gajići su ove godine prvi put zasadili 400 komada lovor višnje i 200 fotinije koje se koriste za živu ogradu. Sadnice su ovo koje su otporne na štetočine i veoma tražene na tržištu. U njihovom dvorištu, zubu vremena već 40 godina odoleva i jedna palma koja svakodnevno pleni pažnju prolaznika.

BiznisKurir/ATV