Slušaj vest

Stanovnici gradova tada se nađu pred dilemom – gde i kako ga sahraniti. Grad je Beograđanima ponudio civilizacijski i sanitarno prihvatljivo rešenje u vidu groblja kućnih ljubimaca, ali su cene takve da su mnogi primorani da svoje ljubimce sahranjuju kao i ranije - po dvorištima i obližnjim šumama.

Jedan Beograđanin je poželeo da sahrani svog nemačkog ovčara na gradskom Groblju za kućne ljubimca, koje je posle više godina najava i gradnje konačno otvoreno u avgustu prošle godine.

Međutim, kada je čuo da će ga sahrana psa koštati skoro koliko i sahrana čoveka, odnosno preko hiljadu evra, umesto javnom komunalnom preduzeću obratio se rođacima s periferije grada kako bi u njihovom dvorištu sahranio psa.

Groblje kućnih ljubimaca je godinama najavljivano kao mesto za dostojanstven večni počinak malih krznenih ili pernatih članova porodice. Groblje je konačno otvoreno u avgustu 2024. godine i nalazi se na Bežanijskoj kosi, a njime rukovodi Javno-komunalno preduzeće "Pogrebne usluge – Beograd".

nemacki-ovcar-profimedia.jpg
Foto: Profimedia

Na sajtu je objavljen detaljan cenovnik usluga, a računica pokazuje da će vas sahrana psa koštati od 80.000 do preko 120.000 dinara. U tu cenu uzlazi zakup grobnog mesta, koje se mora platiti najmanje pet godina unapred, sama sahrana, izgradnja grobnog mesta, izrada humke i sejanje trave na grobu.

Najskuplje je pojedinačno grobno mesto za velikog kućnog ljubimca, koje prema važećem cenovniku iznosi 10.560 dinara, dok je za male ljubimce ono košta 8.040 dinara. Najjeftiniji je zakup mesta u delu za zajedničko sahranjivanje, čija cena je 4.800 dinara.

Vlasnici kućnih ljubimaca u obavezi su i da godišnje plaćaju naknadu za održavanje groblja, koja za malo grobno mesto iznosi 2.760, a za veliko 3.840 dinara.

Sama sahrana košta između 17.720 i 30.240 dinara, zavisno od toga da li se sahranjuje mali ili veliki ljubimac. Troškovi izgradnje grobnog mesta su fiksni i oni iznose 3.600 dinara.

Groblje naplaćuje i druge usluge koje pruža u sklopu oproštaja od ljubimaca, a to su prenos od kapele do mesta počivanja, korišćenje prostora za ispraćaj i korišćenje hladnjače. U odnosu na ostale troškove, ove cene nisu visoke i iznose od 1.200 do 1.800 dinara. Ali hiljadu po hiljadu, stavku po stavku, kada se sve sabere dolazimo do cifre s početka teksta.

Verski simboli i sveće su na groblju zabranjeni. Životinjicama se uz humku stavljaju mali nadgrobni spomenici, na koje vlasnici mogu da upišu ime i godine rođenja i smrti. Iako su u ponudi različiti kovčezi u koje se posmrtni ostaci ljubimaca mogu odložiti pre sahranjivanja, iz Groblja vlasnicima preporučuju eko-pet vreće koje su biorazgradive.

profimedia-0865174990.jpg
Foto: Dmitryi Bogdanov / Panthermedia / Profimedia

Kremiranje ljubimaca

Nešto jeftinija varijanta je kremiranje ljubimca, a i tu cena varira od njegove veličine, odosno težine, i izbora vlasnika između individualne i grupne kremacije. Individualna kremacija psa težeg od 30 kilograma je 24.480 dinara, dok za male životinje do 10 kilograma ona iznosi 11.440. dinara. Kada su u pitanju izuzetno male životine težine do tri kilograma, individualna kremacija košta 8.040 dinara.

Cena grupnih kremacija je od 6.430 do 13.320 dinara

Kremirani ljubimci mogu biti smešteni u rozarijum, kolumbarijum, u grobno mesto ili njihov pepeo može biti rasut u Parku sećanja.

Zakup kasete u kolumbarijumu košta 3.600 dinara, dok su u rozarijumu one skuplje i iznose 5.400. Međutim, jednom kada se zakupe, plaća se godišnja naknada za njihovo korišćenje i ona je 1.800 za kolumbarijum, odnosno 2.400 za rozarijum.

Samo polaganje urne u kasetu ili grobno mesto se dodatno naplaćuje i cena može iznositi 4.090 ili 7.800 dinara, zavisno od varijante za koju se vlasnik odluči. Ako ste pomislili da makar rasipanje pepela u Parku sećanja ništa ne košta – prevarili ste se. JKP naplaćuje i ovu uslugu i to 2.880 dinara.

Bilo da vam kućni ljubimac ugine kod kuće ili u veterinarskoj ordinaciji, sami ga morate prevesti do Groblja za kućne ljubimce jer ono uslugu prevoza još ne pruža. Vlasnik bi trebalo da prijavi uginuće na broj telefona koji je naveden na sajtu Groblja za kućne ljubimce i najavi dolazak na groblje s telom svog mezimca. Uz sebe mora da ima svoju ličnu kartu, pasoš životinje i, potvrdu o uginuću, koju izdaje veterinar. I, naravno, pun novčanik.

papagaj.jpg
Foto: Profimedia

Više privatnih firmi takođe se bavi kremacijom kućnih ljubimaca, a pored individualnih nude i grupno kremiranje. I privatnici cene formiraju u odnosu na veličinu, to jest težinu životinje, i za individualne kremacije one iznose od 5.500 do 26.000 dinara, odnosno 7.000 do 14.000 dinara za grupne kremacije. Međutim, važno je napomenuti da kada su u pitanju velike rase pasa, čija težina iznosi preko 20 kilograma, grupna kremacija nije moguća. Grupna kremacija sa sobom nosi još jedno ograničenje – vlasnik neće dobiti pepeo svog ljubimca.

Pogodnost koje ove firme nude je da telo svog ljubimca ne morate vozati po gradu, već oni dolaze na lice mesta i preuzimaju ga. Noćni izlazak na teren se dodatno naplaćuje, kao i kremacija u roku od 24 časa.

Pepeo ljubimca isporučuje se na željenu adresu spakovan u kartonsku biorazgradivu ili keramičku urnu. Ekstravagantni vlasnici, koji žele da svoje mezimce uvek nose uz sebe, mogu da se odluče i da njihov pepeo pretvore u sintetički idijamant, koji može da se izradi u raznim oblicima i bojama.

biznis.kurir.rs/N1