STEFAN IMA 235 MILIONA DOLARA DO KOJIH NE MOŽE DA DOĐE IZ JEDNOG BIZARNOG RAZLOGA! Ovo je priča koja godinama izaziva šok širom sveta: Ključ je jedan papirić!
Bitkoini vredni 235 miliona dolara zaključani su na USB stiku, ali njegov vlasnik, programer nemačkog porekla koji živi i radi u San Francisku, Stefan Tomas više ne zna šifru kojom bi ih otključao, dok kaže da ne gubi optimizan da će jednog dana naći način da "pristupi" svom novcu.
Naime, njegov slučaj je postao popularan 2011. godine, kada je otkriveno da je zaboravio šifu USB fleš pogona, poznatog i kao IronKey S200, a koji je pokušao da otključa 8 puta — od 10 dozvoljenih pokušaja.
Prošle godine su se pojavili hakeri sa rešenjem, koje je Tomas odbio.
Tim hakera iz razvio je startap Unciphered koji se zasniva na inovativnoj tehnici, koju odbijaju da pojasne bilo kome ko ne radi s njima, a koja im omogućava beskrajne pokušaje. Uvereni su da mogu da spasu Stefanova 7002 bitkoina koji stoje zaključani u trezoru u švajcarskoj banci.
- Oklevali smo da dođemo do njega sve dok nismo imali potpuni, dokazivi, pouzdani napad - pojasnio je jedan od hakera za "Wired".
"Uspeli smo da provalimo u sistem, ali to nije najteži deo!"
Stefana su kontaktirali preko zajedničkog saradnika koji je mogao da garantuje za njihove sposobnosti, ali on ih je odbio pre nego su uopšte došli do razgovora o naknadi za njihovu uslugu. Godinu dana ranije već je sklopio "dogovor o upravljanju" s dva druga tima. Kako bi sprečio takmičenje dva tima, svakom je ponudio deo prihoda ako bilo koji od njih može da otključa pogon.I nakon godinu dana njihovih pokušaja, ostavlja im još vremena da rade na problemu pre nego što dovede bilo koga drugog — iako nema nikakve naznake da će izvesti trik dešifriranja koji je "Unciphered" već uspeo.
- Uspeli smo da provalimo IronKey, sada još samo moramo da uverimo Stefana. Ispada da je ovo najteži deo - rekao je Nik Fedorof, direktor.
Stefan je poručio da je moguće da će trenutni tim u sve uključiti Unciphered ako smatraju da je to najbolja opcija. On se u to neće mešati.
U prošlim intervjuima, Stefan je rekao da su njegovih 7002 bitcoina ostala od uplate koju je primio za snimanje videa pod naslovom "Šta je Bitkoin?" koji je objavljen na YouTubeu početkom 2011. godine, kada je bitkoin vredeo manje od dolara. Kasnije te godine, rekao je da je nenamerno izbrisao dve bezbednosne kopije novčanika koji je držao hiljade novčića, a zatim je izgubio komad papira s lozinkom za dešifrovanje treće kopije, sačuvane na IronKeyu. Do tada su njegovi izgubljeni bitkoini vredili blizu 140.000 dolara.
- Proveo sam nedelju dana pokušavajući to popraviti. Bilo je prilično bolno - rekao je tada.
"Opet sam bio očajan!"
U januaru 2021. kad se bitkoin počeo približavati svom vrhuncu, govorio je o teskobi koju mu je tokom godina izazvalo njegovo davno izgubljeno blago.
- Samo bih ležao u krevetu i razmišljao o tome. Onda bih otišao do računara s nekom novom strategijom, i ne bi uspelo, i opet bih bio očajan - govorio je.
Otprilike u isto vreme, tim kriptografa i hakera s belim šeširima osnovao je Unciphered s ciljem otključavanja tačno te vrste ogromnih, zamrznutih sredstava od kojih su mnogi nesrećni vlasnici kriptovaluta poput Stefana odavno odustali. U vreme službenog lansiranja, kompanija za praćenje kriptovaluta procenila je da ukupna suma tih zaboravljenih novčanika vredi 140 milijardi dolara. "Unciphered" kaže da je od tada uspešno pomogao klijentima da otvore zaključane novčanike vredne "mnogo miliona" dolara, ali ništa približno veličini Stefanovog skladišta.
Prvi korak u "razbijanju" bilo je utvrditi tačan model IronKeya koji je Stefan koristio, na osnovu godine kada je kupljen i procesa eliminacije. Nabavili su sve više od decenije stare modele koje su mogli pronaći i na kraju završili sa stotinama takvih USB stikova.
Kako bi u potpunosti napravio obrnuti inženjering uređaja, Unciphered je skenirao IronKey pomoću CT skenera, a zatim započeo detaljnu operaciju potrebnu za njegovu dekonstrukciju.
- Osećaj je bio vrlo sličan lovu na blago. Pratite kartu koja je izbledela i zamrljana kafom, znate da se na kraju duge nalazi lonac sa zlatom, ali nemate pojma gde je to duga vodi - rekao je Fedoroff.
"Optimističan sam, ali..."
Prema poslednjem oglašavanju, Tomas je svoje iskustvo nazvao "bolnim sećanjem", iz čega se nadao da će drugi izvući lekciju iz njegovih grešaka u otvorenom razmišljanju koje je objavio na Tviteru. Insistirajući na potrebi za predviđanjem — od čega ga je možda poštedeo deset godina kajanja — rekao je: "Redovno testirajte svoje rezervne kopije da biste bili sigurni da i dalje rade".
Čak i sa lošim prognozama, Tomas je optimističan. Čekajući razvoj kriptografije koji bi eventualno mogao da razbije kod u njegov digitalni sef, on čuva IronKei na bezbednom mestu. Zanimljivo je da je bivši šef bezbednosti Fejsbuka Aleks Stamos dao šaljivu ponudu da pomogne u otključavanju IronKei-a u zamenu za deset odsto udela u zaradi.
Epilog ove priče još uvek nije poznat.
Kurir.rs/Kripto Njuzfleš/ Prenela: M.S.
KILO CENI 6.000! MILOŠ NAPRAVIO ČUDO NA DEDOVINI U SELU NAZVANOM PO SVETOM SISOJU! Sve što proizvede to i proda, pakuje u bočice od 100 ml i naplati 600 dinara