Menadžment firme ne odustaje od kurseva engleskog i nemačkog jezika za zaposlene, uprkos zaduživanju države radi saniranja štete od poplava

BEOGRAD - Uprkos tome što je Vlada naložila ukidanje bespotrebnih troškova na svim nivoima u javnom sektoru, rukovodstvo „Elektroprivrede Srbije“ izdvojilo je čak 1,2 miliona dinara za kurseve engleskog i nemačkog jezika za svoje zaposlene, saznaje Kurir.

Da stvar bude gora, tender za nalaženje profesora stranih jezika raspisan je 25. jula, baš u vreme kada su pogoni EPS uveliko plivali u vodi nakon poplava i kada je bilo jasno da zbog štete od 500 miliona evra mora da se vodi računa o svakom dinaru.

- Ovakva briga za zaposlene u nekim boljim vremenima mogla bi biti ocenjena kao društveno odgovoran potez, ali u vreme kada se za saniranje pogona od poplava Vlada zadužuje kod Svetske banke za 200 miliona evra i EPS još toliko kod komercijalnih banaka, izdvajanje gotovo 25 prosečnih plata za učenje stranih jezika može se podvesti pod društveno neodgovorno ponašanje - ocenio je izvor Kurira iz EPS.

Specijalni prohtevi

On upozorava da su pored rasipanja kompanije u neprikladno vreme sporni i izričiti zahtevi menadžmenta da grupna nastava uključuje najviše osam polaznika, dok bi se individualni časovi prilagođavali slobodnom vremenu polaznika, što sve povećava cenu kursa.

- U drugim firmama zaposleni sami plaćaju učenje stranih jezika, dok kod nas sve troškove snosi kompanija. Uz to je deset odsto mahom rukovodećeg kadra dobilo privilegiju da jezik uče sami, i to bez unapred određenog fonda časova u svojim kabinetima za vreme radnog vremena. Posebno je zanimljivo što su baš ti rukovodioci, po sistematizaciji, morali da znaju strani jezik pre nego su dobili menadžersku funkciju - ističe naš sagovornik.
aleksandar-obradovic.jpg
Foto: Dragana Udovicic


Na grbači naroda

Bahaćenje u javnom energetskom preduzeću osuđuju i predstavnici potrošača električne energije.

- EPS tvrdi da je u velikim problemima zbog poplava i da im je svaki dinar važan kako bi obezbedili struju za zimu. Sudeći po ovom trošku, to, izgleda, nije tačno jer ako im je kasa prazna i Vlada Srbije mora da se zadužuje da bi se štete sanirale, odakle novac za kurseve stranih jezika. Mislim da je to trebalo ove godine da se odloži jer stiče se utisak da će i ovaj kurs pasti na teret građana Srbije - kaže Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača.

kop-kolubara.jpg
Foto: Fonet

„Elektroprivreda“
USAVRŠAVANJE PREDVIĐENO ZAKONOM

Iz EPS potvrđuju da su izdvojili novac za strane jezike, ali tvrde da je to praksa, koja se primenjuje duži niz godina.

- Zakonom o radu je utvrđena obaveza poslodavca da zaposlenom omogući obrazovanje, stručno osposobljavanje i usavršavanje kada to zahteva potreba procesa rada i uvođenje novog načina i organizacije rada, kao i da je zaposleni dužan da se u toku rada obrazuje, stručno osposobljava i usavršava za rad - kažu u EPS. Odatle preciziraju da je ugovor za kurseve engleskog jezika, čija je vrednost 775.000 dinara za dva semestra, dodeljen Školi stranih jezika „Memfis“, dok će ih nemačkom jeziku podučavati Institut za strane jezike za 427.000 dinara za dva semestra.

Bilans EPS

- 500 miliona evra šteta od poplava
- milijardu evra ukupan dug kompanije
- 79.000 dinara prosečna plata u EPS
- 150.000 dinara prosečna plata rukovodećeg kadra u EPS