NOVA PRAVILA NA AMERIČKIM AERODROMIMA? Ukida se skidanje cipela zbog skenera! Ovo će zameniti dosadašnju praksu
Američka Uprava za bezbednost u saobraćaju (TSA) počela je da povlači pravilo koje putnike primorava da izuvaju cipele prilikom provere.
Promena je stupila na snagu 7. jula, a u dokumentu se kao razlozi navode tehnološki napredak i nova procena bezbednosnih rizika.
Promena je već primenjena na američkim aerodromima od ponedeljka.
Putnici koji su imali TSA Pre-Check status već duže vreme nisu morali da skidaju obuću, ali sada bi i ostali mogli da uživaju u ovoj pogodnosti — prvi put od 2001. godine, kada je “bombaš u cipelama” Ričard Rid pokušao da unese eksploziv u obući tokom leta. Inače, od ranije su deca mlađa od 12 godina i stariji od 75 bili izuzeti od ovog pravila.
Ipak, postoje izuzeci — prema navodima izvora, pravilo se odnosi samo na putnike koji poseduju validan Real ID dokument i ne zahtevaju dodatni bezbednosni pregled.
Portparol TSA nije želeo da potvrdi ove navode:
– TSA i Ministarstvo unutrašnje bezbednosti (DHS) uvek istražuju nove i inovativne načine da unaprede korisničko iskustvo i osiguraju visok nivo bezbednosti. Sve eventualne izmene u proceduri biće saopštene kroz zvanične kanale – poručili su za New York Post.
Putnici su na mrežama podelili svoja mišljenja — od oduševljenja do zabrinutosti
– Presrećna sam! Ovo mi potpuno menja aerodromski stajling – napisala je jedna modno osvešćena putnica. Drugi su komentarisali kako će kontrola sada teći brže i lakše.
S druge strane, deo putnika sa dužim pamćenjem zabrinut je zbog mogućih bezbednosnih posledica ukidanja ove mere. Neki su se već ponadali da bi sledeći korak mogao biti ukidanje obaveze vađenja velikih elektronskih uređaja iz torbi, s obzirom na sve bolju tehnologiju skeniranja.
Ipak, nakon bizarnosti poput žene kojoj je zbog pečene piletine u torbi, bila izvršena dodatna provera, jasno je da će neka pravila još neko vreme ostati na snazi.
Osim što eliminiše još jednu ponižavajuću praksu na aerodromima, ukidanje pravila o izuvanju moglo bi da doprinese većoj efikasnosti — a oni koji se muče s pertlama i „zečijim ušima“ moraće da pronađu novi način da uspore red.
BiznisKurir/BizPortal