MALI SA DIREKTOROM SVETSKE BANKE: Borićemo se da Srbija bude domaćin godišnjeg skupa MMF i SB (FOTO/VIDEO)
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali sastao se danas u Vašingtonu sa predsednikom Grupacije Svetske banke Adžaja Bangom, u sedištu Svetske banke, u okviru sastanka Konstituence, kojoj pripada i Srbija
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali sastao se danas u Vašingtonu sa predsednikom Grupacije Svetske banke Adžaja Bangom, u sedištu Svetske banke, u okviru sastanka Konstituence, kojoj pripada i Srbija.
Mali je istakao da su razgovarali o najvažnijim temama koje se tiču svetske ekonomije, a pre svega o uticaju carina i trgovinskog rata između SAD, Kine i EU, ali i o kandidaturi Srbije da bude domaćin godišnjeg skupa MMF i SB 2029. godine.
“Veoma važan i konstruktivan sastanak sa predsednikom Grupacije Svetske banke Adžaja Bangom, ne dešava se često da imate priliku sa njim da razgovarate o najvažnijim temama koje trenutno utiču na svetsku ekonomiju. Pitanja su bila oko uticaja tarifa odnosno trgovinskog rata izmedju Kine i Amerike, Evropske unije, o načinu na koji to utiče na ekonomije ostalih zemalja, uključujući srpsku”, rekao je Mali.
Istakao je da su teme sastanka bile i energetska nezavisnost i razvoj nuklearne energije.
"Kao što znate i mi želimo u nekom trenutku da uđemo u to kako bismo obezbedili stabilno snabdevanje električnom energijom naše privrede, naših domaćinstava. Bilo je pitanja i oko uticaja veštačke inteligencije na kreiranje novih radnih mesta, kao što znate, roboti, veštačka inteligencija, to je nešto sa čim morate da računate u budućnosti i to su stvari koje naravno oblikuju i neki dalji naš razvoj. Imao sam priliku da Bangu podsetim i na uspehe koje je naša ekonomija napravila, da smo među tri najbrže rastuće ekonomije u Evropi, da smo prošle godine to bili a bićemo i ove godine, kao i da smo sačuvali makroekonomsku stabilnost", rekao je Mali.
Ministar je preneo da je za njega posebno važno što je na sastanku ukazao da će Srbija biti domaćin specijalizovane izložbe Ekspo 2027. godine.
"Sve zemlje koje su danas bile prisutne na sastanku su, inače, potvrdile svoje učešće na Ekspu 2027. godine, osim Poljske, ali sam dobio uveravanje od njihovog ministra finansija da će i Poljska prihvatiti učešće na Ekspu, što je veoma važno. To je najveći događaj na svetu te godine i ono što je i predsednik Svetske banke rekao, to je prilika da se okupimo nakon, kako se svi nadamo, završetka konflikta u Ukrajini, kao i završetka svih ovih razgovora i izazova oko trgovinskih sankcija koje su se desile u poslednjih par meseci", rekao je Mali i dodao da je cilj da budemo najbolji mogući domaćini Ekspa 2027. što je osnova za dalji ubrzani rast i razvoj Srbije.
"Dakle, 2027. godine, kada završimo Ekspo, tada smo na pola puta, ali tada smo stvorili jaku bazu za ubrzani rast naše zemlje i to je ekonomska politika koju sprovodimo godinama unazad”, istakao je Mali.
Kako je naglasio, druga važna stvar je da je Srbija formalno podnela kandidaturu da bude domaćin godišnjeg sastanka MMF i Svetske banke 2029. godine.
“To nam je još jedna priilika da budemo centar sveta, da okupimo elitu kada su finanasijske institucije u pitanju, a poslednji put kada je taj sastanak bio u našoj zemlji, to je bilo davne 1979. godine. Meni je gospodin Banga danas rekao da ima još nekih zemalja koje su iskazale zainteresovanost da budu domaćini godišnjeg sastanka MMF i Svetske banke 2029. godine, a ja sam na to odgovorio da je bila jaka konkurencija i kada smo se borili za Ekspo, kada je jedna mala Srbija pobedila jednu Ameriku, Tajland, jednu Argentinu, Španiju, tako da ćemo se boriti da pobedimo i kada je kandidatura za godišnji sastanak MMF i SB u pitanju”, kaže Mali.
Podsetio je na jučerašnje razgovore sa potpredsednicom Svetske banke za Evropu i Centralnu Aziju Antonelom Basani, istakavši da je 4,5 milijardi evra ukupan portfolio projekata koje Srbija radi sa Svetskom bankom.
“Svetska banka je druga najvažnija finansijska institucija na svetu i kroz rad sa njom stvaramo kredibilitet i za druge investitore i dalja ulaganja i realizaciju projekata koji se odnose i na dalji razvoj naše poljoprivrede, na ulaganje u IT industriju, restrukturiranje naše Poreske uprave, na ulaganje u energetiku, pogotovo energetsku efikasnost, tako da sam baš zadovoljan portfolijom koji imamo sa Svetskom bankom i načinom na koji polako, ali sigurno, sprovodimo reforme u skoro svim oblastima", rekao je Mali.
Zameniku generalnog direktora MMF-a Bo Liju, predstavio je, kaže, sve ekonomske rezultate Srbije u proteklih nekoliko godina, uključujući i rezultate uspešne saradnje sa tom institucijom.
"Mi imamo novi trogodišnji aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom. Fokus tog aranžmana je očuvanje fiskalne discipline, dakle ne više od tri odsto deficita na godišnjem nivou, uz, naravno, velika ulaganja u infrastrukturu, projekat “Skok u budućnost Srbija 2027”, rast i plata i penzija i minimalne zarade, ali s druge strane i da ulažemo u našu putnu infrastrukturu, energetiku, poljoprivredu, zdravstvo, sve ono što je u tom programu i što treba da dovede da Srbija 2027. godine potpuno drugačije izgleda, da podignemo kvalitet infrastrukture, da podignemo kvalitet života građana Srbije", istakao je Mali.
Prema njegovim rečima, Srbija je od zemlje koja je bila na ivici bankrota 2012. godine, odgovornom ekonomskom politkom Vlade, došla do zemlje koja je u top tri zemalja sa najbrže rastućom ekonomijom u Evropi.
“Sve smo to uspeli uprkos spoljnim izazovima, poput rata u Ukrajini i trgovinskih ratova, vidite sada i ove probleme između Indije i Pakistana, dakle, sve to dovodi do neizvesnosti i usporavanja svetske privrede, a s druge strane imamo unutrašnje tenzije, blokade, koje takođe utiču na usporavanje naše privredne aktivnosti i s tim morao da se izborimo. U svakom slučaju, osnova naše ekonomske politike je i dalje snažna, prioritet su i dalje ulaganja u infrastrukturu, ubrzani rast životnog standarda, i važno je i dobro da sve to vide i MMF i Svetska banka, dobro je da to vidi i veliki broj investitora koji su prisutni ovde na zasedanju u Vašingotinu, a na nama je samo da nastavimo da se odgovorno ponašamo i da u narednom periodu, uprkos izazovima, pokušamo i dalje da podižemo naš kreditni rejting kako bismo smanjili troškove zaduživanja, postali još atraktivniji za investitore i privukli još više investicija u našu zemlju”, zaključio je prvi potpredsednik Vlade.
Ministar će se sastati i sa svetskim investitorima koji ulažu u naše obveznice i predstaviti im potencijale Republike Srbije za ulaganja.
Prolećno zasedanje MMF-a i Svetske banke traje do 26. aprila.