svi su ih se uželeli

OD ORGANSKIH JAGODA ZARAĐIVALA 1.600 RSD PO KILOGRAMU: Počela sezone berbe u Anabelinim plastenicima

AP/Lisa Rathke

Na poljoprivrednom gazdinstvu organske hrane u plastenicima Anabel Vlček u Pivnicama počela je berba organskih jagoda.

Ove sezone su u odnosu na prošlu stigle u pravo vreme, kada inače i dospevaju – polovinom aprila.

Gazdinstvo Vlček gaji organske jagode u zatvorenom i otvorenom prostoru. Za proizvodnju na dva mesta opredelili su se kako bi imali dve berbe i što ranije, već tokom aprila. Kada se završi sezona jagoda u plastenicima, kreće sezona u junu na otvorenom prostoru.

– Ako se na tržištu prvi pojavite, potrošači se naviknu na vas i nastave da kupuju. Bude im primamljivo da na jednom mestu od jednog prodavca mogu da kupuju voće tokom cele sezone dok ima jagoda – kazala je za Dnevnik Anabel Vlček.

Prva cena organskih jagoda krenula je sa 1.600 dinara, ali se ona neće zadržati. Biće i jeftinije, premda organskih jagoda nema puno na tržištu. Ali, kada se beru na otvorenom prostoru, ponuda je veća i cena se spušta i jagode koštaju 600 dinara kilogram.

Gazdinstvo Vlček jagode prodaje svuda na pijaci, marketima i prodavnice organske hrane. Ono što ne proda, prerađuje u domaći ceđeni sok. Neke količine i zamrzava.

Po rečima Anabel Vlček, ova sezona deluje da je bolja nego prošla.

– Lane su jagode zbog visokih dnevnih temperatura sve brzo sazrele i biljka nije imala više enegrije da daje plodove. Tako je već u maju sezona bila gotova, mada ona obično traje do juna. Ove godine malo nas je mraz iznenadio u martu, ali u plasteniku im nije smetao, dok na otvorenom polju jagode još nisu bile formirale cvetove.

Maline

U plastenicima organskog gazdinstva Vlček ima i malina, koje dva puta rađaju, u maju i u jesen, kada berba traje do januara.
– Maline su isto traženo voće. Prošle godine na početku sezone koštale su 2.000 dinara, ali se kasnije cena spuštala – kaže Anabel Vlček.

I sadnice malina kao i jagoda gazdinstvo Vlček samo proizvodi, a drugi deo kupuje od proizvođača iz Ivanjice.

I sve plastenike navodnjavaju sistemom kap po kap. Imaju svoj bunar, iz koga se redovno kontroliše kvalitet vode, pošto i ona predstavlja deo proizvodnje na osnovu koga se dobija sertifikat o organskoj proizvodnji.

Jagode su za ovu sezonu u plastenicima krenuli da rade prošle godine u avgustu. Deo sadnica su sami proizveli, a deo dobili od jednog poljoprivrednog gazdinstva, koji uslužno radi sadnice. Napravili su bankove, postavili foliju, rasadili jagode i tokom zime ih štitili agrotekstilom od hladnoće i smrzavanja.

– Tokom zime su mirovale, a s početkom proleća, kada su temperature bile dovoljno visoke, krenule su da se bude. U tom periodu bitno je da se neguju i štite jer se pojavljuju grinje i bela leptrasta vaš pa ih treba zaštiti prirodnim biljnim preparatima, koji su dozovljeni u organskoj proizvodnji. Važna je i prevencija i ishrana, potrebno im je gvožđe, zalivanje i provetravanje – rekla je Anabel Vlček.

biznis.kurir.rs/Dnevnik