OVČARSTVO-UNOSAN BIZNIS

DA LI ĆE BITI POSKUPLJENJA PRED USKRS? Cene jaganjaca ostaju iste, a ovoliko novca ćete izdvojiti za kilo ovčetine

Shutterstock Mesara, meso i novac

U novosadskim mesarama kilogram jagnjetine dostiže cenu od oko 1.400 dinara, dok kilogram ovčetine iznosi oko 850 dinara.

Kilogram žive vage jaganjaca trenutno se na tržištu prodaje po ceni od 550 do 600 dinara, a očekuje se da ova cena neće značajno rasti ni u periodu pred Vaskrs, kada potražnja bude povećana.

U novosadskim mesarama kilogram jagnjetine dostiže cenu od oko 1.400 dinara, dok kilogram ovčetine iznosi oko 850 dinara.

Milovan Ćosić, ovčar iz Ravnog Sela u opštini Vrbas, objašnjava da na domaćem tržištu trenutno postoji nedostatak ovčijeg mesa. Cena odraslih jalovih ovaca trenutno iznosi oko 240 dinara po kilogramu žive vage, dok jaganjci mogu da se prodaju za više od 600 dinara, naročito ako idu u priplod kao genetski materijal.

Prema njegovim rečima, ovce obično jagnje u decembru i januaru, a uz odgovarajuću ishranu, do Vaskrsa bi trebalo da dostignu težinu između 30 i 35 kilograma, što je najtraženija kilaža.

Rast proizvodnje jagnjetine

Ćosić ističe da je trenutna proizvodnja jaganjaca dovoljno velika da zadovolji potrebe domaćeg tržišta, jer su ovčari u poslednje dve godine radili na povećanju stada, zahvaljujući dobrim podsticajima, koji iznose 10.000 dinara po umatičenoj grli.

Jagnjetina Foto: Shutterstock

– Prošla i ova godina su solidne za ovčarstvo. Cena jaganjaca je dobra, a potražnja je stabilna, tako da stočari mogu da prodaju sve viškove, što im daje motivaciju da povećavaju broj grla. Podsticaji su redovni i isplata ne kasni – naglasio je Ćosić.

On je takođe objasnio da je njegova farmi 180 odraslih ženki, nekoliko šiljegica, i između 230 i 250 ovaca koje sa dva sina uspešno održava. Ćosić takođe napominje da gazdinstva koja nemaju svoje oranice mogu da kupe hranu za životinje od podsticaja i da obezbede potrebnu količinu do sledeće isplate.

Savet mladima: Ovčarstvo kao poslovna prilika

Za mlade koji žele da se bave stočarstvom, Ćosić ima savete. Prema njegovim rečima, četvoročlanoj porodici s dvoje male dece potrebno je 50 grla ovaca da bi mogli da obezbede egzistenciju. On objašnjava da je računica jednostavna – od 50 ovaca, u proseku se može dobiti 70 jaganjaca, a ako svako jaganjče košta 150 evra, poslovni model je profitabilan.

– Za dve godine ovce mogu da jagnje tri puta, tako da se sa dobrim poslovnim planom može ostvariti značajan prihod – dodaje Ćosić.

Broj ovaca u porastu

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, broj ovaca u Srbiji je 1. decembra 2023. godine iznosio skoro 1.760 miliona, što predstavlja povećanje od 3 odsto u odnosu na desetogodišnji prosek. Za razliku od ostalih grana stočarstva, broj ovaca raste, što pokazuje stabilnost ove grane u poljoprivredi.

Ovce Foto: Youtube Printscreen

Ćosić ukazuje da u mnogim selima postoje napuštene kuće sa velikim dvorištima i baštama, koje vlasnici često daju bez naknade, samo da bi ih očuvali od korova. Ovo pruža mladima mogućnost da dođu do besplatne hrane za stoku.

U njegovom rodnom Ravnom Selu nekada je bilo 13 porodica koje su se bavile ovčarstvom, dok danas postoji samo dva domaćinstva koja se bave ovom granom stočarstva.

– Prilike su takve da se ovčarstvo može obnoviti, jer postoje napuštene kuće i dobri podsticaji. Međutim, ovčarstvo zahteva svakodnevni rad, što može biti izazov za mlade koji su više naklonjeni brzom zaradi bez puno truda – zaključuje Ćosić

BiznisKurir/BizPortal