KUPOVINA PREKO "TEMU" PONOVO U PROBLEMU: Evo šta je otkriveno sa proizvodima kupljenim preko ove aplikacije
Traže efikasne pravne mere, saradnju sa Evropskim parlamentom i bolje resurse carinskih organa za sprečavanje ulaska opasnih proizvoda u EU
Članovi BEUC-a, evropskog udruženja potrošačkih organizacija, u Danskoj, Italiji i Velikoj Britaniji su sproveli različita istraživanja kako bi proverili bezbednost proizvoda koji se prodaju na internetu, pre svega na platformi „Temu". Fokusirajući se na različite vrste proizvoda, od kozmetike do dečjih igračaka, saopštili su da su otkrili različite probleme.
- To uključuje male delove dečjih igračaka i proizvoda za bebe koji se lako odvajaju koji mogu da izazovu gušenje, nedostatak ili netačnu listu sastojaka u kozmetici ili veoma opasne električne grejače. Mnogi od ovih proizvoda nisu bili u skladu sa važećim zakonima i stoga ne bi trebalo da budu u prodaji. U nekim uzorcima, nijedan od proverenih proizvoda nije bio usaglašen - navodi se u saopštenju BEUC-a.
Agustin Rejna, generalni direktor ove organizacije, rekao je da je Temu možda zauzeo Evropu i njeno zajedničko tržište, jer nudi jeftine proizvode, ali ne treba zanemariti ni to da je on ulazna tačka za nelegalne proizvode kojima nije mesto na tržištima u EU.
- Postoji jasan i široko rasprostranjen problem sa platformom „Temu" koji vlasti moraju hitno da reše. Potrošači kupuju opasne proizvode koji ulaze u njihove domove, dok su mnoga preduzeća u Evropi koja se pridržavaju naših zakona izložena nelojalnoj konkurenciji. Zato tražimo od Evropske komisije da završi svoju tekuću istragu i preduzme odvraćajuće i efikasne mere protiv platforme „Temu" u interesu potrošača i onih kompanija koje pokušavaju da urade pravu stvar - izjavio je direktor BEUC-a.
Ova organizacija je još jednom podsetila na zahteve koje je uputila Evropskoj komisiji i rekla da očekuje da ona brzo reaguje i preduzme mere. Pre svega su tražili da završi različite istrage o platformi „Temu" efikasnim pravnim lekovima i obezbedi da sve relevantne onlajn platforme poštuju Zakon o digitalnim uslugama i zakon o potrošačima EU.
- Predložite ambiciozan i širok akcioni plan e-trgovine koji se bavi problemima sa kojima se potrošači suočavaju na onlajn tržištima, uključujući jasna pravila o odgovornosti. Tražimo da se sarađuje sa Evropskim parlamentom i Savetom na finalizaciji carinske reforme EU, koja pomaže u sprečavanju ulaska opasnih materija u EU. Na primer, carinski organi treba da imaju bolje resurse i da imaju zadatak da istražuju bezbednost proizvoda i kada uđu u EU, što trenutno nije slučaj - poručili su iz BEUC-a. Oni su odvojeno pozvali i irske vlasti i zahtevali da istraže delove svojih žalbi i pritužbi njenih članova podnetih u maju 2024. protiv „Temua". BEUC i njegovi članovi su, inače, objavili žalbe protiv „Temua" prošle godine zbog ponovljenih kršenja Zakona o digitalnim uslugama, uključujući upotrebu zabranjenih „tamnih obrazaca" i nedovoljnu sledljivost prodavaca na njegovoj platformi.
Kurir.rs/Blic