ZABRANILI LEKARIMA DA ISTOVREMENO RADE U DRŽAVNOJ I PRIVATNOJ PRAKSI: Da li je takva mera moguća i u Srbiji? Bilo je pokušaja ranije
U zemljama regiona razmatra se pravno regulisanje rada lekara i drugog zdravstvenog osoblja po kojem bi istovemeni rad u državnim i privatnim zdravstvenim ustanovama bio zabranjen. Takva praksa uvedena je odnedavno u Sloveniji, a za sada je, smatraju neki, takva mogućnost u Srbiji nemoguća.
Slovenačka skupština usvojila je krajem januara izmene Zakona o zdravstvenim službama, koje uvode skoro potpunu zabranu dvostruke prakse za lekare i drugo medicinsko osoblje, a izmenama je zabranjeno zaposlenima u državnim zdravstvenim ustanovama da rade i kod privatnika, prenela je agencija STA.
Ministarka zdravlja Slovenije Valentina Prevolnik Rupel istakla je da će dvojna praksa biti moguća samo „u izuzetnim slučajevima“.
Cilj izmene zakona je da podstaknu lekare da rade iznad svog redovnog radnog vremena za svoje matične javne organizacije, ali ne više kao samostalni preduzetnici. Poslanici vladajuće većine su naveli da promene donose neophodno razgraničenje javnog i privatnog zdravstva, što je, kako su ocenili, ključni korak u reformi zdravstva koja je u toku.
Lekarske organizacije su se protivile promenama zakona, a Koordinaciono telo medicinskih organizacija nedavno je najavilo da će pokrenuti spor pred Ustavnim sudom.
Uvođenje ovakve prakse u Srbiji – za sada nemoguća
Predsednica Sindikata lekara i farmaceuta doktorka Gorica Đokić smatra da u Srbiji, barem za sada, nije moguće uvođenje ovakve prakse.
Ističe i da Sindikat nema jasan stav o tome i da je situacija delikatna pa je neophodno posmatrati je iz različitih uglova.
- U Sloveniji su posmatrali iz ugla da ako doktor manje radi privatno, više će da radi u državnoj ustanovi. Ali niko normalan ne voli da radi 16 sati dnevno što znači da moramo da podrazumevamo neku mnogo ozbiljniju platu u ovom slučaju - navodi.
Ona navodi da je već jednom, pre 15-ak godina, Ministarstvo zdravlja na čelu sa ministrom Tomislavom Milosavljevićem pokušalo da uvede nešto slično u Srbiji, ali to nije dovelo apsolutno ni do čega, da bi se na kraju od takve ideje odustalo.
- Taj eksluzivitet da radite samo na jednom mestu podrazumeva mnogo ozbiljniju platu - naglašava.
Napominje i da je u Srbiji ionako premalo lekara, pa bi ideja uvođenja ovakvog modela zahtevala kompleksnu analizu iz različitih uglova.
Kolege iz sindikata u Albaniji sa kojima su u kontaktu, a gde je takođe predloženo ukidanje prakse istovremenog rada u privatnim i državnim zdravstvenim ustanovama, su užasnute i idejom i predlogom, zaključuje ona.
biznis.kurir.rs/N1