VIŠE NI SRBI NE TRČE U NEMAČKU KAO PRE! Plate i dalje visoke, ali je sve drastično poskupelo, bez debelog novčanika ne možete da pregurate mesec
Sa najavama o predstojećoj ekonomskoj krizi, koja pogađa najjaču ekonomiju Evrope, i rastućim troškovima života, postavlja se pitanje, da li se isplati krenuti put Nemačke i početi novi život? Mnogi „naši“ ljudi, koji na svojim YouTube kanalima dele video klipove o životu u Nemačkoj, upravo na to odgovaraju.
Oni govore o tome koliko je prosečnoj porodici potrebno novca tokom 2025. godine, šta sve ulazi u mesečne troškove, od kirije i hrane do prevoza i zabave, te kako mnogi možda nemaju tačan uvid u to koliko mesečno troše.
Vule, koji je po struci drvoseča i baštovan, često na svom kanalu objašnjava standard života četvoročlane porodice u Nemačkoj. Ovaj čovek, koji iskreno i autentično deli savete, govori o cenama, standardu i životu u Nemačkoj.
– Pre dve godine sam vam govorio o platama i standardu života ovde. Koliko novca je potrebno četvoročlanoj porodici da bi preživela? I da li se uopšte isplati dolaziti u Nemačku i početi raditi kao novi radnik? – objašnjava Vule sa kanala „Vuletova svaštara“ i dodaje,
– Plate su se podigle u poslednje dve godine, a ove godine bi trebalo da budu još veće, tako da možete doći u Nemačku – kaže on.
Vule objašnjava da su sindikati u Nemačkoj prošle godine uspeli da se izbore za povišice između 3 i 7 procenata, u zavisnosti od firme. Takođe, minimalac je povećan za dvadesetak evra. U aprilu 2022. godine minimalna plata bila je 10,45 evra, dok je u 2023. porasla na 12 evra, a od 1. januara 2025. godine iznosiće 12,82 evra. U njegovoj firmi, koja je poznata po tome što nije mnogo podizala plate, ove godine plata je porasla za 3,5 odsto.
– To znači da je za poslednje dve godine minimalac porastao za oko 20 evra – napominje Vule. On dodaje da, uz povišice i minimalac, situacija izgleda mnogo bolje nego pre nekoliko godina, te da radnici sada mogu da odahnu.
Prema njegovim rečima, bruto plata iznosi oko 4.000 evra, dok neto zarada zavisi od broja članova domaćinstva i poreza koji treba da se plati.
– Taj iznos je manji za nekih 300 do 400 evra. Ako ste u braku, ako imate poreznu klasu tri ili četiri, to je odmah 200 do 250 evra više u odnosu na samca sa poreznom klasom jedan. Njima se odbija mnogo više od bruto zarade, tako da je neki prosek između 2.300 i 3.000 evra. To je bila visina plate za srednju klasu, u koju spadaju vozači autobusa, kasiri u marketima, mehaničari, mehatroničari. Oni spadaju u grupu sa zaradom od 2.300 do 3.000 evra, u zavisnosti od porezne klase, bračnog statusa i da li imaju porodicu. Za običnog radnika, na primer, radnika na traci, neto plata je između 1.500 i 1.700 evra. Moja firma, koja nije podizala plate pet godina, ove godine povećala je plate za 3,5 odsto, pa će biti veće za oko 200 do 300 evra – objasnio je Vule.
Iako to nije malo, Vule u svom video blogu naglašava da će inflacija pojesti te povišice.
– Ljudi, ono što dobijemo ove godine, inflacija će da pojede, tako da u suštini nemamo ništa od toga, nažalost. Nemačka privreda nije u rasulu, ali nije ni na zavidnom nivou. Što zbog korone, što zbog ratova, nemačka privreda tone, sve više firmi je u stečaju ili se seli u Aziju, gde dobijaju subvencije. Mnoge firme su otišle u Srbiju, ima ih tamo pet ili šest, i tamo su dobile mnogo veće subvencije, a proizvode se izvoze širom Evrope i sveta. Plate su mnogo niže nego u Nemačkoj, tako da svi beže odavde. Ove jake firme koje imaju interes da proizvode u Nemačkoj – razočaran je vloger, koji pominje da su čak četiri firme iz njegove okoline otišle.
Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku Nemačke, prosečni mesečni troškovi domaćinstava u Nemačkoj u 2024. godini iznosili su 2.846 evra. Ovi podaci ne uključuju poljoprivrednike, samostalne preduzetnike, niti domaćinstva sa mesečnim neto prihodom od 18.000 evra ili više.
Stanarina u Nemačkoj previsoka
U 2022. godini prosečan mesečni trošak za stanovanje bio je oko 1.025 evra po domaćinstvu, uključujući kiriju, hipoteke, vodu, struju, gas i druge komunalije. Trošak rentanja ili kupovine nekretnine u Nemačkoj značajno varira u zavisnosti od grada. Na primer, u 2023. godini prosečna mesečna kirija u Berlinu bila je 1.317 evra, dok su u drugim gradovima, poput Hamburga i Frankfurta, kirije bile niže.
Međutim, Vule navodi da su kirije u Nemačkoj skočile usled priliva izbeglica, prvo iz Sirije, a zatim i iz Ukrajine.
– Kirije su bile visoke, a sada su nažalost još više porasle. Izbeglice koje su došle, prvo iz Sirije, a sada iz Ukrajine, podigle su cenu iznajmljivanja. Kamate za kupovinu nekretnina su porasle, pa je kupovina stana stala. Iznajmljivanje je sada nikad skuplje, i praktično nema grada gde možete naći manji stan. Bojim se da će ove povišice biti progutane, da će sve zarade nestati. Na kraju ćemo biti u minusu u odnosu na pre dve godine – navodi Vule.
On kaže da ne želi da bude negativan, ali takođe ne može da laže. Navodi da ljudi preživljavaju radeći po nekoliko poslova. Za sve one koji planiraju da dođu u Nemačku, Vule savetuje da je potrebno najmanje dve godine da bi neko mogao da stane na noge, da je neophodno strpljenje, učenje jezika i adaptacija na nemačko društvo. Vule kao primer navodi medicinske radnike, koji moraju da prođu kroz period pomoćnog medicinskog osoblja da bi postali punopravni radnici u nekom od medicinskih centara države.
Preporučeni mesečni budžet za domaćinstvo u Nemačkoj: 3.154 evra
Sa inflacijom od 6,0 odsto u 2023. godini, 2,4odsto u 2024. i 2,1 odsto u 2025, preporučuje se da mesečni budžet domaćinstava u Nemačkoj bude barem 3.154 evra. Ovaj iznos uzima u obzir troškove za život koji se svakodnevno javljaju, uključujući stanovanje, hranu, higijenske proizvode i druge osnovne potrebe, navodi se u zvaničnim podacima Nemačkog zavoda za statitsiku.
Troškovi hrane
Hrana je drugi najveći trošak nakon stanovanja. U 2022. godini, prosečan mesečni iznos koji su nemačka domaćinstva trošila na hranu, piće i duvan iznosio je oko 417 evra. Ovi troškovi su porasli nakon početka rata u Ukrajini 2022. godine, što je izazvalo značajan porast cena. Na primer, u 2023. godini mlečni proizvodi i jaja poskupeli su za oko 16 odsto, dok su meso i mesni proizvodi poskupeli za 8,3 odsto, a povrće je bilo skuplje za oko 13 odsto.
BiznisKurir/BizPortal