OVAJ SRBIN ZAKON JE U SVETU ZA 1 PROIZVOD! Izum veterinara Zorana iz Trstenika zovu srpskom lepoticom, a pravi je ručno! Japanci se otimaju iako košta 14.000€
Za nekoliko godina izrađeno je 30 ovakvih proizvoda koji su nesumnjivo postali srpski brend širom planete
Jedna od najboljih gramofonskih ručica na svetu izrađuje se u malom proizvodnom pogonu sa šest zaposlenih u Aleksandrovcu. Izumitelj je veterinar Zoran Mihajlović iz Trstenika, koji je od malena zaljubljenik u gramofone i magični zvuk ploča.
U svetu haj-faj opreme, Zoran Mihajlović je postao poznat 1996. godine, proizvodnjom tegova za gramofone. Nakon dve decenije istraživanja i pokušaja da umanji vibracije prilikom puštanja ploča, pre četiri godine konstruisao je i predstavio na sajmu muzičkih uređaja u Kaliforniji gramofonsku ručicu „suprim analog“. Ova tangenta danas se ugrađuje u najpoznatije gramofone poput „Rui Borša“ i „Triangl arta“.
„Jako smo popularni u Aziji: Singapur, Hongkong, Kuala Lumpur, Peking, Tokio. To su glavni kupci i najviše ručki je prodato tamo. I ona je razbila mit o kompatibilnosti određenih glava sa određenim ručkama. Na ovoj ručki sve gramofonske glave rade perfektno“, naglašava Zoran Mihajlović.
Tajna ove unikatne ručice, koji audiofili širom sveta nazivaju „srpskom lepoticom“ je u specijalnim lagerima i velikoj pokretljivosti koja je presudna za dobar zvuk. „Suprim analog“, koja se izrađuje ručno, od domaćih komponenti, vredi 14.000 evra.
„Ručka ima dosta delova; otprilike 96 nekih različitih delova i sama proizvodnja za jednu ručicu traje mesec i po dana. Crteži su veoma zahtevni i tolerancije vrlo uske. U principu, sve je u stote, u mikrone“, navodi Bojan Rašković, metalostrugar.
„Moja uloga je da dam pečat, odnosno dušu toj ručici, da je oživim, protnem sve žičice. Što bi se reklo, da namontiram glavu i izvršim testove. Svaka ručica koja se napravi mora da prođe, kod mene slušni test“, napominje Tomislav Pavlović, test majstor gramofona.
„Suprim analog“ testirao je i tim stručnjaka čuvenog američkog časopisa Stereofajl, koji ocenjuju da je gramofonska ručica iz Srbije jedna od dve najbolje na svetu. Za nekoliko godina izrađeno je 30 ovakvih proizvoda koji su nesumnjivo postali srpski brend širom planete.
Zoran je imao ideju i nacrt ali se prvo posavetovao s ocem
Da najbolji haj-faj muzički sistemi dostižu vrtoglavu cenu, koja premašuje čak i milion evra, poznato je mnogima, ali samo dobri poznavaoci iz audiofilske svetske branše znaju da eksluzivne gramofonske ručice za najbolje gramofone na svetu proizvodi jedan Trsteničanin.
Zoran je 2016. izumeo unikatnu ručicu nazvanu "tangenta". Iza revolucionarnog proizvoda koji kupuju samo privilegavani naručioci stoji firma "Suprim-analog".
Zoran se specijalizovao za gramofonske ručice, ali slavu u haj-faj svetu stekao je dosta ranije. Počeo je još 1996. godine sa pravljenjem perifernih dodataka za haj-faj uređaje. Ipak, najinteresantnija tema mu je bio gramofon, i na sve moguće načine pokušavao je da umanji vibracije prilikom puštanja ploča. To je s vremenom postala njegova kreativna opsesija.
Prvi uspeh Mihajlović je postigao sa proizvodnjom tegova ("klampova") koji se postavljaju na gramofonske ploče kako bi težinom doprineli smanjenju vibracija. Prvi "klamp" prodao je 16. novembra 1996. godine. Danas firma "Suprim-analog" ima najveći svetski asortiman tegova u ponudi i pojedini tegovi se izrađuju po unikatnim zahtevima kupaca.
Zoran je imao ideju i nacrt i posavetovao se sa ocem koji je dugo radio u vojnom pogonu "Prve petoletke". U saradnji sa tehničkim stručnjacima napravljena je prva simulacija u "Autokedu", a onda je napravio i ručicu. Premijeru je "tangenta" imala 2016. u Kaliforniji, i kada su tamo pokupili sjajne kritike znao je da je na pravom putu.
"Tajna" ručice, koju audio-eksperti svrstavaju među tri najbolje u svetu, a smatraju je nenadmašnom po "ezoteriji", bogatstvu i neutralnosti zvuka, jeste u specijalnim lagerima. Autor ih naziva "dijamantskim". Rade se specijalno za "tangentu" i upravo one daju ručici neverovatnu pokretljivost, koja je presudna za dobar zvuk.
Bazična verzija Zoranove ručice, koju u haj-faj svetu zovu "srpska lepotica", izrađuje se u kombinaciji korena oraha i mesinga u srebrnoj mat verziji. Ta ručica prodaje se po ceni od 14.000 evra.
Pošto je "Suprim-analog" ekskluzivna i unikatna firma, mesečno pravi od dve do tri ručice, a za vrlo zahtevne porudžbine izdvaja se mnogo više vremena. Ručicu kupuju poznati vlasnici audio-salona za prezentaciju svojih haj-faj sistema, tu su i najpoznatiji svetski proizvođači gramofona poput VPi, kronosi, orakle-audio, zatim razni konstruktori, VIP osobe u haj-faj svetu, kao i bogati kolekcionari koji su zaljubljenici u analogni svet vinila.
Kurir.rs/RTS/Predsednik.rs