OPRAŠTAJU SE PORESKE GREŠKE DO JEDNOG DATUMA! Još svega par dana nema razloga za brigu, a posle nemojte da se iznenadite ako vas udare po džepu
Jedna od najvažnijih promena uvedenih najnovijim izmenama i dopunama Pravilnika o elektronskom fakturisanju, koje su stupile na snagu 1. januara, produžavanje je relaksacionog perioda koji se odnosi na elektronsko evidentiranje poreza.
To konkretno znači da Ministarstvo finansija u postupcima provere pravilnosti elektronskog evidentiranja poreza na dodatu vrednost neće uzimati u obzir greške koje nastanu prilikom iskazivanja podataka u evidencijama PDV-a za poreske periode do 30. juna.
Poreski obveznici jesu dužni da elektronski evidentiraju PDV, ali u ovom periodu neće biti kazni za one koji naprave grešku.
Takođe, jedna od važnijih izmena odnosi se na član 1 Pravilnika, kojim je uvedena nova tačka o automatskom unosu carinskih deklaracija u sistem elektronskog fakturisanja. Ova inovacija omogućava direktno povlačenje podataka o carinjenju, što će značajno ubrzati proces obrade i smanjiti mogućnost grešaka.
Carinske deklaracije sada će uključivati podatke kao što su šifre carinskih ispostava i brojevi računa.
U članu 2 Pravilnika omogućeno je ponovno registrovanje subjekata koji su ranije uklonjeni iz sistema elektronskog fakturisanja. Ovaj proces je pojednostavljen i zahteva dostavljanje osnovnih podataka, poput matičnog broja, PIB-a i jedinstvenog broja korisnika javnih sredstava (JBKJS).
Izmena člana 3 donela je preciziranje terminologije, pri čemu je pojam JBKJS standardizovan i dodatno pojednostavljen. Promene u članu 5 usmerene su na detaljniju evidenciju PDV-a, čime se uvodi obaveza praćenja svih promena, uključujući povećanja i smanjenja obaveza.
Nova pravila zahtevaju da elektronsko evidentiranje PDV-a bude završeno do 12. dana u mesecu, s mogućnošću ranijeg unosa u posebnim slučajevima.
Član 6 Pravilnika donosi novu obavezu izdavanja elektronskih faktura za nenaplaćene iznose, poput različitih poreskih obaveza. Ove izmene omogućavaju preciznije prikazivanje iznosa koji nisu naplaćeni, kao i jasnije definisanje poreskog tretmana za takve situacije.
Korekcija prethodnog poreza
Ako se korigovanje elektronskog evidentiranja prethodnog poreza vrši zaključno sa 12. danom kalendarskog meseca koji sledi poreskom periodu za koji se vrši evidentiranje, automatski unos podataka vrši se sa stanjem na dan koji prethodi danu korigovanja elektronskog evidentiranja prethodnog poreza, kao i na 10. dan kalendarskog meseca koji sledi ako se korigovanje vrši 11. ili 12. dana tog meseca.
Ukoliko se korigovanje elektronskog evidentiranja prethodnog poreza vrši po isteku 12. dana kalendarskog meseca koji sledi poreskom periodu za koji se vrši korekcija, automatski uneti podaci ostaju nepromenjeni.
BiznisKurir/Biznis.rs