mnoge žrtve sajber napada

LISTA 12 POZNATIH KOMPANIJA KOJE SU OTIŠLE U STEČAJ U OVOJ GODINI: Zbog bankrota bez posla ostalo više od 14.000 ljudi!

Shutterstock

Ova godina je bila brutalna za brojne poznate kompanije i njihove rezultate. Kako je inflacija nastavila da ostavlja posledice, potrošači su smanjili svoju diskrecionu potrošnju, nagnavši neke kompanije da podnesu zahtev za stečaj. Drugi brendovi postali su žrtve promena trendova ili još više zlonamernih događaja, poput sajber napada.

Najmanje 19 kompanija ukinulo je ukupno 14.000 radnih mesta zbog bankrota, prema Challenger, Grey & Christmas-u.

Zatvaranje maloprodajnih objekata je poraslo ove godine jer je potrošnja iz 2021. i 2022. presahnula – kada su potrošači kupovali novi nameštaj, televizore i odeću. Bilo je više od 7.100 zatvorenih prodavnica do kraja novembra, prema istraživačkoj firmi CoreSight – što je skok od 69 odsto u odnosu na isto vreme pre godinu dana.

Naravno, podnošenje zaheva za bankrot ne znači nužno da će posao propasti. Kompanije imaju tendenciju da koriste proces iz poglavlja 11 za zatvaranje nekih operacija, rešavanje rastućih dugova i uštedu na troškovima zatvaranjem lokacija.

Evo nekih od najznačajnijih u bankrota 2024.

Big Lots

Big Lots je u septembru podneo zahtev za bankrot, nakon što je prethodno upozorio da ima "značajne sumnje" u svoj opstanak. Diskontni trgovac je nedavno objavio da je njegov dogovor o prodaji privatnoj investicijskoj kompaniji propao i da će uskoro zatvoriti svoje preostale 963 lokacije.

Bowflex

Proizvođač opreme za teretanu podneo je zahtev za bankrot u martu. Izašao je iz Poglavlja 11 nekoliko meseci kasnije, potpisujući ugovor sa kompanijom sa sedištem u Tajvanu o "sticanju gotovo cele imovine" za 37,5 miliona dolara u gotovini.

Express

Nekada moderan trgovački centar podneo je zahtev za bankrot u aprilu nakon što se dugo borio sa stalnim pogrešnim koracima oko svoje ponude koja nije uspela da privuče kupce. Kao rezultat toga, gotovo 100 lokacija je zatvoreno, a kompanija, koja takođe poseduje brend Bonobos, prodata je konzorcijumu predvođenom WHP Global u junu.

Joann

Ovaj 81-godišnji trgovac tkaninama i rukotvorinama podneo je zahtev za bankrot u martu, postavši žrtvom kupaca koji su smanjili potrošnju, uključujući tkanine, umetnine i materijale za zalihe. Joannine deonice su skinute s Nasdaq-a i kompanija je prešla u privatno vlasništvo, smanjivši svoje dugove i zadržavši otvorenima svih 850 trgovina.

LL Flooring

Prodavac kuća na malo ranije poznat kao Lumber Liquidators podneo je zahtev za bankrot u avgustu. Trgovac je bio na udaru zbog smanjenog obima i potrošača koji su stezali svoje novčanike zbog skupih renoviranja i usporavanja tržišta prodaje kuća. Nakon što je prvobitno najavila potpuno zatvaranje svoje 94 prodavnice, privatna investiciona kompanija je kupila i spasila kompaniju.

Party City

Četiri decenije star trgovac na malo je u decembru podneo zahtev za stečaj , što je drugi put za manje od dve godine. Kao rezultat toga, Party City će zatvoriti svojih oko 700 lokacija početkom sledeće godine. Kompanija sa sedištem u Njudžersiju suočila se s inflatornim pritiscima na troškove proizvoda, što je smanjilo potrošnju potrošača, prema rečima izvršnog direktora Berija Litvina, kao i 800 miliona dolara neizmirenog duga.

Red Lobster

Lanac restorana koji je doneo pristupačne škampe i jastoge u Ameriku srednje klase i koji je prerastao u najveći lanac restorana s morskim plodovima na svetu, u maju je podnio zahtev za bankrot. Godine nedovoljnog ulaganja u njegov marketing, kvalitet hrane, usluge i nadogradnju restorana narušile su sposobnost lanca da se takmiči sa rastućom konkurencijom. Nakon zatvaranja više od 100 lokacija, Red Lobster je u septembru izašao iz bankrota zahvaljujući novom vlasniku i rukovodstvu koje već menja jelovnik.

Spirit Airlines

Niskobudžetni avio-prevoznik žute boje dospio je u stečaj u novembru zbog rastućih gubitaka, nepovoljnog duga, povećane konkurencije i nemogućnosti spajanja s drugim avio-kompanijama. Spirit je rekao da će zbog bankrota i pregovora sa postojećim povjeriocima moći izaći početkom sljedeće godine sa smanjenim dugom i povećanom finansijskom fleksibilnošću.

Foto: Shutterstock

Stoli

Stoli Group USA, vlasnik istoimene votke, podnio je zahtev za bankrot u decembru. Brojne stvari su pošle po zlu za kompaniju, uključujući usporavanje potražnje za alkoholnim pićima, veliki sajber napad koji je ugrozio njene operacije i nekoliko godina borbe protiv Rusije na sudu.

TGI Fridays

Američki lanac ležernih restorana poznat po svom "njuhu", podneo je zahtev za Poglavlje 11 u novembru nakon godina suočavanja sa sve manjim poslovanjem i opadanjem potrošnje. TGI Fridays je u saopštenju naveo da su posledice pandemije Covid-19 "primarni pokretač naših finansijskih izazova" i da će koristiti proces za "istraživanje strateških alternativa kako bi se osigurala dugoročna održivost brenda".

True Value

75-godišnji brend prodavnice hardvera podnio je zahtev za bankrot u oktobru i okončao svoje nasljeđe značajnom prodajom svog poslovanja rivalu. U podnescima na sudu, True Value je rekao da se suočava sa značajnom novčanom krizom jer je tržište nekretnina zastalo i potrošači su postali daleko izbirljiviji u vezi sa diskrecionim kupovinama poput hardvera. (True Value trgovine su i dalje otvorene jer nijesu dio stečajnog postupka).

Tupperware

Kuhinjski brend, poznat po plastičnim spremnicima za skladištenje hrane, podneo je zahtev za bankrot u septembru nakon godina pada popularnosti i finansijskih problema. Krajem novembra, Tupperwareov brend i intelektualno vlasništvo kupila je privatna investiciona kompanija koja ima za cilj da održi kompaniju operativnom.

Biznis.kurir.rs/Ekapija