budućnost zemlje

SRBIJA IMA STROGU ZAKONSKU REGULATIVU ZA OTVARANJE RUDNIKA: Važna saradnja sa nemačkim fakultetima

Promo

Iako osporovano na mnogo nivoa, rudarenje litijuma već produbljuje polje srpske ekspertize, makar u pogledu širenja naučnih kapaciteta u Srbiji. Konkretno, saradnja između rudarskih fakulteta Srbije i Nemačke ogleda se u usavršavanju obrazovanja, istraživanja, unapređenju tehnologije i zaštiti životne sredine. Sve to, nezavisno od litijuma, koristi budućnosti zemlje.

Ako bi se pak posmatrao sam projekat „Jadar“, saradnja sa renomiranim Tehničkim univerzitetom u Minhenu predstavlja izvanredno partnerstvo u razvijanju naprednih tehnologija u oblasti svih minerala pored litijuma, ali i rada na održivom rudarenju.

Prof. dr Aleksandra Tomić, naučna saradnica Inovacionog centra Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, podržava ovakve vidove zajedničkog rada i definiše ih kao izuzetno perspektivne na duže staze.

- Akademija u Frajburgu i Rudarsko-geološki fakultet u Beogradu imaju potpisan memorandum skoro deset godina, isto kao i udruženja rudarskih inženjera koja imaju razmenu iskustava. Svake godine naša ekipa profesora gostuje tamo, kao što i oni dolaze ovde. U saradnji učestvuju različite katedre, ceo projekat se dotiče i podzemnih i otvorenih kopova, a sama saradnja je jako dobra - objašnjava profesorka Tomić dosadašnji model.

Foto: Kurir Televizija

Ona je dodala da je ovo veoma važno jer Srbiji donosi nova znanja u složenim rudarskim projektima povezanim ne samo sa litijumom, već i drugim rudama koje će biti veoma bliska budućnost industrije.

- Analiza Evropske komisije za litijum tvrdi da će do 2040. godine potražnja za litijumom porasti 12 puta. Sadašnja cena ne odgovara toj situaciji, ali sama analiza znači da će se ovo stanje sigurno menjati - kaže prof. dr Tomić poručujući da se rudnici ne otvaraju preko noći.
Njen stav je da se strateški projekti pripremaju jako dugo i da imaju svoj tok koji Srbija u potpunosti poštuje pošto je uskladila svoje zakonodavstvo sa direktivama EU pogotovo onih koji se tiču izrade strateških procena uticaja na životnu sredinu. A profesorka ističe da je to izuzetno važno za sve investitore.

Istovremeno je ispunjen i postulat zaštite stanovništva pošto Srbija, prema njenim rečima, ima veoma strogu zakonsku regulativu i po pitanju otvaranja rudnika i po pitanju eksploatacije ruda.

- Mi sada treba da transformišemo državu. Kada pričamo o zelenoj agendi koja je postala apsolutni prioritet u ekonomskom smislu, ona treba da obuhvata plan svake države pojedinačno kako će ona moći da se nosi sa takvim promenama. Srbija je pokazala u krizama koje su bile u prošlosti da smo našli svoj put, da funkcionišemo normalno u datim okolnostima. Kada kao država imate jako odgovoran plan o tome kako treba da izgleda energetska strategija, kako treba da izgleda ekonomska privreda u budućnosti, onda imate plan kako da se borite sa svim izazovima koji su pred vama. U tome, Srbija je uvek bila na dobrom putu i usklađena sa direktivama Evropske unije - nedvosmisleno zaključuje prof. dr Aleksandra Tomić.