stanje na tržištu zabrinjavajuće

SRBIJA IMA ENERGENATA DO KRAJA ZIME! Kriza u Evropi može da utiče i na Srbiju, evo i kako, ne gine nam povećanje cena

Shutterstock

Sa zalihama gasa u skladištima u Banatskom Dvoru i Mađarskoj Srbija bi trebalo bez problema da dočeka kraj zime, smatra Ljubinko Savić, sekretar Udruženja za energetiku i rudarstvo u Privrednoj komori Srbije, povodom sve komplikovanije geopolitičke situacije koja preti da ugrozi smabdevanje Evrope najvažnijim energentima.

U kontekstu najava da će SAD uvesti sankcije NIS, odluke Ukrajine da će od 1. januara 2025. godine zabraniti dotok ruskog gasa Evropi preko svoje teritorije, kao i najave Katara da će obustaviti isporuku tog energenta članicama EU ukoliko primene briselsku direktivu o plaćanju pet odsto poreza za emisije štetnih gasova, opravdano se postavlja pitanje da li će se to odraziti i na Srbiju i na koji način.

Foto: Nebojša Mandić

- Kada su geopolitičke igre u pitanju, svaki scenario je moguć. Nemam nikakav uvid koliko imamo uskladištenog gasa u Banatskom Dvoru i u Mađarskoj, ali verujem da Vlada Srbije prati dešavanja. Kada dođe do nekih poremećaja i vanrednih situacija na tržištu energenata, propisani su određeni postupci i Ministarstvo energetike može da formira radnu grupu koja će time da se bavi. To telo zasad nije operativno i tržište je stabilno. Mislim da ćemo s postojećim zalihama bez problema dočekati kraj zime, makar do kraja februara - ističe Savić.

Foto: Dado Đilas

Ukoliko bi se obistinio scenario da Katar i Ukrajina obustave isporuku gasa Evropi, to bi svakako izazvalo određene poremećaje i na domaćem tržištu koji bi verovatno rezultirali povećanjem cena tog energenta, smatra Nebojša Atanacković, jedan od većinskih vlasnika AD "Nafta".

- Dobar deo gasa dobijamo preko Mađarske. Postoji mogućnost da ide preko Bugarske i Azerbejdžana, ali pitanje je da li je dovoljno. U prvim danima januara imamo dovoljno rezervi sirove nafte u NIS i gasa u Banatskom Dvoru, tako da ne treba očekivati nestašicu. Što se poskupljenja tiče, to je sve na komercijalnim odlukama. Ukoliko NIS smatra da će imati problema sa sledećim nabavkama, možda će inicirati povećanje cane - objašnjava Atanacković.

Foto: Kurir TV

On ističe da u Srbiji postoje i drugi kanali snabdevanja naftnim derivatima pored NIS.

- Imamo relativno stabilno snabdevanje iz rafinerija u okruženju. Na primer, MOL dovozi benzin i dizel iz Budimpešte, austrijski OMV ima skladišta na Dunavu i odatle dalje distribuira energente. Iako bi trebalo da Srbija ima rezerve energenata za tri meseca, ima ih svega za mesec do dva - kaže naš sagovornik.