OD KETERINGA DO ORGANSKIH ŠAMPINJONA: One su uspešne preduzetnice sa juga Srbije
Osam žena iz Jablaničkog i Pčinjskog okruga dobilo je bespovratno 35.000 dolara, za profesionalni razvoj, inovaciju i razvoj preduzetništva. To je projekat USAID-a i Impakt Haba - "Ona zna", a naredne godine biće realizovan u Raškom okrugu.
Priča o ženskom preduzetništvu nije nova. Vremenom su postale odvažnije da se upuste u te vode pa je nužda sve ređe pokretač privatnog posla.
"Kada sam ostala bez posla htela sam da kenem u preduzetničke vode i otvorila sam ketering koji stalno unapređujem idem na razne edukacije, na razne sajmove“, kaže Vesna Arsić iz Vranjske banje.
"Medveđa je opština četvrtog reda, vrlo nerazvijena. U momentu kada sam otvarala firmu koristila sam subvencije Nacionalne službe za samozapošljavanje i to pomoglo“, kaže Milica Stojanović iz Medveđe.
"Mi smo jedini u ovom delu istočne Evrope koji uzgajaju organski šampinjon, ali ono što je problem jeste tržište. Sada gledamo kako da ugradimo solarne panele", kaže Milica Mirković, preduzetnica, navodeći da je značajna bilo kakva pomoć od države.
Projekat "Ona zna" obuhvatio je žene iz najnerazvijenijih okruga u Srbiji - Pčinjskog i Jablaničkog.
"Istraživanje je pokazalo da se u tom delu stopa nezaposlenosti žena, naročito u grupi "50 plus", nije smanjivala, što govori o tome da negde se greši u politikama koje se kreiraju i programima ili da je potrebno još više programa podrške“, navela je Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
Ženama sa malim radionicama nije lako da se takmiče na tržištu sa većim kompanijam.
Tatjana Macura, ministarka za rodnu ravnopravnost kaže da žene mogu da računaju na bespovratna sredstva ili na povoljne kredite koji dolaze ili od Ministarstva privrede ili od Fonda za razvoj ili od nekih drugih institucija kao NSZ.
U praksi su zene i dalje za isti posao manje plaćene od muškaraca i nema ih dovoljno na mestima na kojima se odlučuje. A na njihovim plećima su i kućni poslovi za koje ne dobijaju ni dinar. Razlika u visini njihovih zarada je tolika da žene praktično, od polovine novembra do kraja godine, rade besplatno.
(Kurir.rs/RTS)