Verovatno se mnogi kupci u Srbiji, ali i trgovci koji prodaju sličnu robu, pitaju kako se kompaniji Temu koja svoje proizvode prodaje preko istoimene aplikacije, isplati da robu nudi po tako jeftinim cenama.
Iako, mnogi niske cene pripisuju lošem kvalitetu robe, to baš i ne pije vodu u slučaju nekih proizvoda poput dečijih igračaka i raznih kuhinjskih sprava i drangulija, koje i te kako služe svojoj svrsi.
Druga stvar koja muči mnoge koji čeznu da naruče nešto povoljno sa Temu-a, ali se na to ne odlučuju, jeste bezbednost i zdravstvena ispravnost tako jefitnih proizvoda. Istini za volju nije lako roditeljima da prelome i da preko Temu-a naruče kolica za bebu za 798 dinara, ako u prodavnicama u Srbiji najjeftinija "kišobran" kolica koštaju 3.500 dinara, a cene idu i do 60.000 dinara za klasična, dok za ona luksuznija treba izdvojiti i do 160.000 dinara.
I dečije patofnice preko ove aplikacije se mogu kupiti za 172 dinara, a u radnjama u Srbiji koštaju u rasponu od 1.000 pa do 3.500. Slična situacija je i sa dečijim gumenim čizmama koje se mogu pazariti na specijalnom popustu za 203 dinara, a u prodavnicama koštaju između 1.400 i 4.200 dinara.
Cena ženskih pletenih kapa je u radnjama od 1.500 do 2.600 dinara, a ko ih poruči preko kineske platforme može ih dobiti za 187 dinara.
- Ima jeftinijih stvari, ali je fora što ti moraš poručiti najmanje 1.700 dinara, pa sam primorana da naručim i ono što mi ne treba. Što se tiče garderobe koju sam kupila to su uglavnom bačene pare, ali ima i stvari kojima sam prezadovoljna, poput kupaćeg kostima - kaže Beograđanka M. K. za Kurir Biznis.
I među muškom populacijom ima dosta onih koji su se "navukli" na Temu gde uglavnom kupuju alate, opremu za kola i kojekakve drangulije potrebne za svakodnevni život, poput rekvizita za sport.
- Neke stvari su zaista kvalitetne, a za neke stvari sam bacio pare. Kupio sam alat i neke burgije su bile prva liga, dok su neki drugi alati bili bukvalno neupotrebljivi. Sunđerastu podlogu za sedenje koju nosim na stadion u Beogradu sam platio 1.600 dinara, a na Temu-u sam sličnu našao za 200 dinara. Razlika u kvalitetu je očigledna, ali i ova jeftinija služi svrsi - kaže čitalac Kurir Biznisa A. B. iz Beograda.
Jedna Novobeograđanka ističe da je garderobu preko Temu-a kupila samo jednom, ali igračke za decu kupuje redovno.
- Što se odeće tiče to su bukvalno krpe, pa sam od te kupovine odustala. Ali igračkama sam baš zadovoljna i naručujem ih i dalje, kao i neke sitnice za kuhinju - ističe J. Č. sa Novog Beograda.
Ekonomista Saša Đogović kaže da nije upozant sa cenama na aplikaciji Temu, ali ističe da je to u redu ako su oni našli neku svoju računicu u tako niskim cenama.
- Ne znam kako šta nabavljaju, ali verovatno imaju niže troškove ako im se isplati da robu prodaju tako jeftino - kaže Đogović.