U poslovnoj zoni Dubrava kod Gruda, u Bosni i Hercegovini svečano je otvorena nova i jedna od najmodernijih fabrika kartonske ambalaže u ovom delu Evrope. Investicija je vredna više od 40 miliona evra.
Ovo je možda najveća proizvodna investicija u Bosni i Hercegovini. Kapacitet proizvodnje ovog pogona u jednoj smeni je preko 60.000 tona kartona godišnje.
Moderna tehnologija
Nova fabrika Corspack-a opremljena je najsavremenijom tehnologijom, uključujući i korugator koji proizvodi 925 kvadratnih metara kartona u minuti i savremene konvertacione linije za štancanje, lepljenje i štampanje kutija. Proizvodnja je praćena svakodnevnim laboratorijskim analizama kako bi se osigurao najviši nivo kvaliteta.
Corspack proizvodi različite tipove kutija, uključujući perforirane kutije „spremne za police“, standardne GMP kutije, štancane kutije i gajbe za industriju konditorskih proizvoda, mleka, voća i mesa, prilagođavajući se potrebama brojnih industrija. Da bi fabrika zadovoljila najviše svetske standarde, u proizvodnji se koriste najnaprednije tehnologije i vrhunske mašine isključivo iz Nemačke, Švedske, Italije, Holandije i Japana. Prema riječima Petra Ćorluke, ovu vrstu ambalaže niko u Bosni i Hercegovini ne proizvodi.
Nova fabrika za proizvodnju kartonske ambalaže ima površinu od 36.000 kvadratnih metara, na čijim krovovima i parkiralištima se nalaze solarni paneli.
Ideja za fabriku
- Putovali smo u Nemačku i Italiju i sa tamošnjim proizvođačima saznali kako funkcioniše takva proizvodnja, koje su sirovine potrebne i koja je tehnologija najsavremenija i najkvalitetnija. Sva naša istraživanja su pokazala da postoji veliki potencijal i prostor za marketinga ovakvih proizvoda u ovoj regiji I ne samo u industriji već i u poljoprivredi postoji velika potreba za pakovanjem od papira u Hercegovini i u dolini Neretve - kaže vlasnik Petar Ćorluka.
Opredelili su se za kvalitet i imaju određene novine, posebno posebnu obradu i dizajn ambalaže.
- Nemačke kompanije su nam uzor, a imamo saradnju u edukativnom smislu i sa jednom nemačkom kompanijom koja ima kapacitet od milion tona godišnje. Kapacitet našeg proizvodnog pogona je 60.000 tona. Ugradili smo najnoviju tehnologiju i postrojenje će biti robotizovano i automatizovano. Tehnologija je nemačko-italijansko-japanska..
Većina radnika koji rade u ovom pogonu bila je na školovanju u Nemačkoj.
Na krovu novog pogona biće i solarna elektrana, a pošto je oko 10 odsto otkosa u takvim postrojenjima neupotrebljivo i treba ih zbrinuti, Violeta je odlučila da od tih ostataka proizvodi pelet.
Kurir.rs/Jutarnji list