Ulaganje i poslovanje na berzi i dalje je nepoznanica u Srbiji. Svako ko ima nešto novca ostavljenog sa strane, ili određenu ušteđevinu, ipak se najčešće odlučuje na investiranje u nekretnine.
Osim što u tom slučaju dobijaju nekretninu više na svojoj imovinskoj karti, tu je i mesečna renta na svom računu. Međutim, prema rečima Miroslava Radakovića, partnera u 'TradeWin24', firmi koja godinama trguje na Beogradskoj berzi, uz malo finansijske edukacije i pismenosti, mnogima bi životni standard mogao da se poboljša.
Berza donosi više para od izdavanja stanova
On objašnjava da bi ulaganje na berzu, jednostavnom računicom donelo veći profit građanima, posebno na dugoročne staze, u odnosu na zaradu od rentiranja nekretnina.
– Jedan stan na godišnjem nivou, u proseku sa kapitalnom dobiti i sa amortizacijom, sa rentom, donosi između 4,5 i 5 procenata od ukupne vrednosti nekretnine, dok berza može da donese duplo više. To nije samo duplo više u novcu, to je složeni kamatni račun – to za deset ili dvadeset godina drastično uvećava zaradu – započinje Radaković.
Dodaje da je berza ustvari tajna američkog uspeha, i da je to mehanizam koji je apsolutno neuporediv sa bilo kojom drugom investicijom.
– Nisu Amerikanci pametnji od nas, samo su napravili mehanizam kako da preko svoje penzije i uz štednju povećaju svoja primanja. Važan faktor jeste i da su finansijski pismeniji za razliku od nas, a tome svedoči i činjenica da oko 60 odsto domaćinstava u Sjedinjenim Američkim Državama direktno ulaže na berzu – govori stručnjak.
Radaković objašnjava da od aktivnosti klijenata zavisi i brokerska provizija – koliko se klijentu povećava račun, samim tim i broker dobija veću proviziju.
Prema njegovim rečima, broker i klijent su na istoj strani, imaju isti interes, jer što je klijentu bolji profit, ukupna zarada brokera je, naravno, bolja.
Što se tiče plata i generalno zarade brokera u Sjedinjenim Američkim Država, kao i svuda u svetu princip je isti kao i u Srbiji, imaju osnovnu platu i bonusnu šemu, tačnije proviziju od uspešnog poslovanja.
(Kurir.rs/BIZPortal)