Otkad smo ušli u 2024. godinu, sve više se bavimo potrošnjama u proteklom periodu. Najveća potrošnja dogodila se sa gasom, i to oko praznika, ali je Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio da je grejanje stabilno i da gasa ima u dovoljnim količinama.
Srbija se snabdeva gasom iz Rusije i Azerbejdžana, a cena će biti nepromenjena do 1. maja, kada će se napraviti presek stanja.
- Vučemo iz Azerbejdžana gas, nekad nešto više, nekad nešto manje, ali sve to funkcioniše preko načina interkonekcije i to treba da razradimo u narednom periodu. U skladištu u Banatskom dvoru imamo 380 miliona metara kubnih, i u Mađarskoj još 200 miliona. Sudeći po skladištima i pregovorima, koji funkcionišu i koje imamo, mi zaista nemamo nijednu brigu ni za industriju, ni za stanovništvo - ističe Bajatović.
Takođe, napominje da ne može sa sigurnošću da kaže da li će nakon 1. maja skočiti cena gasa, jer takva predviđanja još uvek nisu moguća. S ove tačke gledišta, ne postoji bojazan da će se značajno promeniti, ali teško da će biti niža.
- Finansije Srbije su dobre, već sada imamo preko 800 miliona kubnih metara gasa plaćeno - kaže Bajatović.
Ono što ističe kao jedinu lošu stranu Srbijagasa je to što u protekle dve godine nisu uspeli da priključe na sistem sve ljude iz preduzeća koja su zahtevala priključak.
- Problem sa novim priključcima gasa je nemogućnost nabavke dovoljnog broja mernih brojila iz Evrope. Smanjili su proizvodnju brojila. Poremećeni su lanci snabdevanja još od korone. Nadam se da ćemo sada imati i neke domaće proizvođače - poručuje direktor Srbijagasa.
Za nove poduhvate, Srbiji su potrebni rudarski inženjeri, ali najviše IT inženjeri. Mnogo je ljudi koji će kroz narednih pet godina otići u penziju, a na njihovo mesto mora da dođe neko kvalifikovan.
S druge strane, Bajatović je najavio i da će biti završen gasovod o Beograda do Valjeva, ali da postoji nerazumevanje, kada je reč o ekspoprijaciji.
Velike kompanije kod Valjeva će, nakon izgradnje gasovoda, biti priključene na isti.
kurir.rs/Dnevnik