Odlukom Vlade Srbije precizirano da se od 1. oktobra povećaju akcize na evrodizel i benzin, u međuvremenu može doći i do skoka cene goriva na svetskim berzama. Prema nekim procenama gorivo na pumpama će poskupeti osam odsto.
Profesor dr Mihajlo Rabrenović, stručnjak za strategijski menandžment, ekonomista i Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije razgovarali su o ovim promenama u jutarnjem programu Kurir televizije.
- Ovo je teško i složeno vreme kada su započele intervencije u Ukrajini, gde su pokidani lanci snabdevanja i svaki građanin traži način da prođe jefitinije, kada je reč o gorivu ima korekcije cena i trebalo bi da bude skuplje za šest dinara -uveo je u razgovor Rabrenović.
Pokazalo se da potražnja za gorivom nije "elastična", a građani bi prema Rabrenovićevim rečima, mogli da pomognu i više: Možda bi i špicevi i zakrčenost u saobraćaju mogli da doprinesu tome:
- Tražnja za gorivom nije elastična, jer sa povećanjem cene se ne smanjuje potražnja za gorivom. To je jedna od prioritetnih nabavki. Gorivo se dosta troši, možda bi moglo da se koriguje potrošnja time da se solidariše i doprinese uštedama - rekao je Rabrenović.
Na pitanje voditeljke zašto se kod nas konstantno podiže cena goriva, Rabrenović odgovara:
- MI imamo najjeftiniju struju i to je taj "energetski miks", sa jedne strane je jeftina struja, a iz budžeta se finanasiraju različita davanja u privredi i u čitavo tržište - istakao je Rabrenović i podsetio:
- U ekonomiji nema besplatnog ručka... Uz to, Srbija nije zemlja koja izlazi na more.
Kurir.rs
Bonus video: