Većina tinejdžera će 2025. godine ući u svet odraslih bez osnovnih finansijskih znanja i veština koje su im potrebne za donošenje odluka o upravljanju novcem. Čak 60 odsto njih nema jasnu predstavu o tome kako funkcionišu osnovni finansijski koncepti, a gotovo 80 odsto se ne oseća dovoljno sigurno da svojim budžetom upravlja samostalno, pokazuje istraživanje OECD-a. Zato je baš sada pravi trenutak da se to promeni - predstavljamo vam pet ključnih benefita koje tinejdžeri mogu da dobiju zahvaljujući ranom učenju o finansijama.

_STW9734.jpg
Stefan Đaković 

Šta je zapravo finansijska pismenost?

Pre nego što se dotaknemo benefita, važno je da znamo šta finansijsko osvešćivanje zapravo podrazumeva. Postoji više razumevanja ovog pojma, ali suština se svodi na efikasno baratanje različitim finansijskim veštinama, a primarne su upravljanje ličnim resursima, štednja, budžetiranje i pozajmica.

Mnogi roditelji retko pričaju sa decom o ovakvim stvarima misleći da će tako da ih zaštite od “odraslog surovog sveta”. Međutim, eksperti ističu da je najbolje što ranije početi sa razvojem pismenosti na ovom polju, jer upravo u tome leži ključ stabilne finansijske budućnosti.

Prvi korak ka samostalnosti

Zamislite situaciju gde tinejdžer štedi novac od džeparca kako bi kupio bicikl. Umesto da traži od roditelja da ga kupe, on planira svoj budžet, odredi koliko može da uštedi mesečno i sa zadovoljstvom posmatra kako mu štednja raste. Na kraju, neprocenjiv je osećaj kada dete samo sebi, od svog džeparca, priušti nešto.

Izbegavanje finansijskih grešaka

Uzmimo primer, date svom detetu mesečni džeparac, a on ili ona odluči da sve potroši na novu video igru samo zato što je trenutno „na sniženju“. Čini se kao dobar potez – trenutno je povoljnija, pa zašto ne? Međutim, dolazi kraj meseca i dete shvata da nema dovoljno novca za školski ručak. Ako tinejdžeri nauče da budžetiraju, ovakve situacije mogu da se izbegnu. Razumevanje potrebe da se razmisli pre potrošnje i ostavi deo novca za hitne slučajeve postaje ključ uspeha.

Donošenje informisanih finansijskih odluka

Svet finansija ponekad može da deluje kao nepregledan okean pun nepoznanica, ali pravovremeno stečeno znanje o novcu tinejdžerima daje mogućnost sigurne plovidbe. Kada razumeju osnovne finansijske koncepte postaju svesniji opcija koje su pred njima i tokom života se lakše adaptiraju na složenije bankarske usluge.

Izgradnja dobrih finansijskih navika

Navike se ne stiču preko noći, ali jednom usvojene ostaju sa nama čitav život. Učenje o štednji, razlikovanje potreba od želja i izbegavanje impulsivnih kupovina od izuzetne su koristi za tinejdžere. Pored toga, svakodnevna disciplina u upravljanju novcem priprema ih za veće izazove na koje će nailaziti u zrelom dobu.

Upravljanje novcem na savremeni način

Danas su digitalna i beskontaktna plaćanja sveprisutna, a novac postaje „nevidljiviji“. Korišćenje pametnih telefona i satova za plaćanje i praćenje troškova je prirodno za mlade. Sticanje finansijske pismenosti putem digitalnih platformi omogućava im da se lakše prilagode modernom načinu poslovanja i razviju veštine upravljanja novcem u digitalnom svetu.

Upravo ovo je uvidela OTP banka koja je plasirala jedinstvenu OTP Junior karticu, prvu karticu na domaćem tržištu namenjenu deci uzrasta od 11 do 18 godina. Za mnoge tinejdžere ona predstavlja pravu priliku da se osećaju kao odrasli kroz razvijanje i sticanje odgovornog odnosa prema ličnim finansijama.

_STW0056.jpg
Stefan Đaković 

Prva platna kartica na ime vašeg deteta

OTP Junior kartica izuzetno je praktična jer omogućava vašem detetu da se samostalno bavi troškovima i plaćanjima kao što su džeparac, užina, knjižara ili kupovina tokom boravka na ekskurziji u zemlji ili inostranstvu. Dodatno, „Juniorima“ omogućava podizanje novca sa bankomata, online plaćanja, kao i korišćenje Google Pay-a ukoliko tinejdžer ima više od 16 i Apple Pay-a ukoliko ima više od 13 godina.

Zahvaljujući ovoj kartici tinejdžeri imaju dovoljno finansijske autonomije, dok roditelji putem m-bank aplikacije imaju transparentan i jasan uvid o tome kako njihovo dete troši novac. Takođe, mogu da podešavaju dnevni limit potrošnje i da definišu iznose za podizanje novca na bankomatu, kao i za plaćanje na Internetu ili POS terminalu.

Sada je tu i OTP Junior m-bank aplikacije čiji dizajn i funkcionalnosti su u potpunosti prilagođeni njihovom uzrastu. Kroz ovu aplikaciju tinejdžeri će učiti o upravljanju finansijama na zabavan, njima prirodan i pristupačan način, moći će da prate svoju potrošnju, kao i da nekome prenesu novac. Roditelji i delje imaju potpunu kontrolu, a ukoliko se kartica izgubi i deca i roditelji lako mogu da je blokiraju preko m-bank aplikacije.

Promo