PENZIONER NAPRAVIO ČUDO OD LIMENKI PIVA: Nije bacio nijednu, a čak je uspeo da reši problem košenja trave
Rice Military, naizgled sasvim obična četvrt u Hjustonu, iznenada se našla na listi glavnih turističkih atrakcija ovog američkog grada.
Razlog? Jedna neobična, ali izuzetno zanimljiva kuća, The Beer Can House, odnosno Kuća od pivskih limenki, koja je, verovali ili ne, u potpunosti prekrivena limenkama piva.
Ugledni magazin Time je još 2010. godine ovu kuću proglasio „spomenikom reciklaže“ i jednom od 50 najvećih američkih atrakcija. A početkom ove godine stiglo je još jedno priznanje: Nacionalna fondacija za očuvanje istorijskih znamenitosti SAD proglasila je ovu kuću istorijskim mestom i primerom narodne umetnosti.
Dosta mu je bilo košenja trave
Današnja ikona Hjustona nastala je još 1968. godine, kada je Džon Milkovič, penzionisani tapetar, odlučio da svoj dom uredi na krajnje originalan način. U betonske blokove i sekvoju, koje je koristio za izradu terase, ograda, žardinjera i brojnih drugih detalja, počeo je da ubacuje hiljade klikera, kamenčića, bronzanih figura i metalnih predmeta.
Rezultat? Dvorište bez ijedne travke, prizor koji je u Americi gotovo nezamisliv. Na pitanje zašto je to uradio, odgovorio je u svom duhovitom stilu: „Dosta mi je bilo stalnog košenja trave!“
Ali tu se nije zaustavio. Džon je, prema rečima svojih prijatelja, mrzeo da baca stvari. Tavani i garaža brzo su mu se napunili praznim limenkama piva. Od njih, ali i drugih predmeta vezanih za pivo, počeo je da pravi ograde, tende i dekoraciju koja je dala upečatljiv izgled celoj kući. Čak je i razbijene staklene boce pretvorio u mozaike koji su dodatno naglasili kreativnost i šarm njegovog doma, prenosi Putni kofer.
Danas se The Beer Can House nalazi na adresi 222 Malone Street i predstavlja pravo umetničko delo koje svedoči o Milkovičevoj ljubavi prema reciklaži, domišljatosti i njegovoj sposobnosti da svakodnevne materijale pretvori u umetnost.
Od jezičaka za otvaranje limenki napravio je zavese koje zveckaju na vetru, dok su girlande od aluminijumskih traka postavljene duž ivica krova, praveći jedinstvenu zvučnu kulisu zbog koje izgleda kao da „kuća peva kada dune vetar“.
Ukrašavao ju je punih 18 godina, a procenjuje se da je u tom procesu iskoristio više od 50.000 pivskih limenki. Na suncu kuća sija poput šljokica, reflektujući svetlost i boje koje podsećaju na crkvene vitraže.
Džon je preminuo 1988. godine, a nakon smrti njegove supruge Meri 2002, kuću je otkupio The Orange Show Center for Visionary Art, neprofitna organizacija posvećena očuvanju i promociji umetničkih dela izuzetne maštovitosti. Njihov cilj je da ljudima pruže priliku da izraze svoju ličnu umetničku viziju – baš kao što je to učinio Džon Milkovič, pretvarajući svoj dom u jedno od najneobičnijih mesta u Americi.
biznis.kurir.rs/BIZLife