LISTA PROFESIJA KOJE ŽENAMA DONOSE OZBILJNO VEĆE PENZIJE: Mogu mesečno da dobiju i do 100.000 dinara više od ostalih, evo spiska
U Hrvatskoj po posebnim propisima postoji 18 grupa i četiri potkategorije penzionera. Od početka 2023. godine uključuju penzionisane igrače i pevače iz domaćih kulturnih institucija. Proverili smo koliko im je obračun penzija po Zakonu o pozorištu doneo povećanja u protekloj godini.
Iako se u žargonu može reći da treba biti umetnik da bi se živelo u penziji, penzionisani članovi domaćih pozorišnih, plesnih i kulturnih domova u Hrvatskoj izborili su se za svoje penzije pre svega angažovanjem narodne poslanice i glumice Urše Raukar Gamulin, koja je krajem 2022. godine predložila izmene i dopune Zakona o pozorištu,209 u vreme finansijske krize.
Nezavisna udruženja umetnika tada su zahtevala povećanje koeficijenta na 1,8, koliko dobijaju umetnici zaposleni u javnim ustanovama. Vlada je to u početku odbila, ali je nakon protesta prihvatila zahteve i promenila način obračuna penzija.
Ovo je rezultiralo stvaranjem još jedne posebne kategorije penzionera, kojih je trenutno malo, ali primaju iznose penzija daleko iznad proseka.
Malo primalaca, veliki iznosi
Tako je samo pet penzionisanih profesionalnih plesača i pevača primilo penzije za decembar 2023. godine u prosečnom iznosu od 835,08 evra. Do decembra 2024. ovaj prosek je porastao na 1.013,52 evra, pri čemu je broj primalaca porastao na 24. Ako se uzme u obzir da su prošlogodišnja usklađivanja od kumulativnih 10,4 odsto donela dodatnih osamdeset evra prosečnom iznosu penzija, jasno je da je povećanje od 178,44 evra značajno među primljenim umetnicima od 178,44 evra.
Zanimljivo je uporediti ove penzije sa prosečnim platama. Podaci za decembar 2023. pokazuju da je učešće prosečne penzije 'umetnika' u prosečnoj plati bilo 69,13 odsto. Godinu dana kasnije prosečna plata iznosila je 1.366 evra, a sa uvećanim prosekom penzije su činile 74,2 odsto te plate.
Veće penzije za žene
Gledajući penzije po polu, treba reći da su se skale pomerile. Naime, dok su u gotovo svim ostalim penzionim kategorijama muške penzije veće, u ovoj su žene primale nešto više.
Tako su u decembru pretprošle godine dva penzionera u proseku primala 787,63 evra. Istovremeno, šest penzionisanih plesača i pevača dobilo je 866,72 evra, što je skoro 80 evra više.
Situacija se nije promenila ni krajem 2024. godine. Tada je šest penzionisanih plesača i pevača u proseku primalo 954,61 evro, a njihovih 18 kolega 1.033,15 evra. Iako je razlika nešto manja nego na kraju 2023. godine, verovatno je ostala značajna zbog razlike u broju penzionera muškaraca i žena.
Obračun specifične penzije
Međutim, razlike bi se mogle definisati i posebnim metodom obračuna penzija. Naime, vrednosni bodovi se utvrđuju prema najpovoljnijim 10 godina od 1998. godine, dok se redovnim penzionerima vrednosni bodovi obračunavaju od celog radnog veka.
Pored toga, lični bodovi, odnosno proizvod staža i najpovoljnijih prosečnih vrednosnih poena, uvećavaju se za 45 odsto. Ovi vrednosni bodovi se zatim množe sa penzionim faktorom i trenutnom vrednošću penzije, baš kao i ostali penzioneri.
Ali to nije sve. I pored povećanja ličnih bodova, umetnicima se penzije smanjuju od osam do 20 odsto, u zavisnosti od obračunate sume. Međutim, umanjena penzija ne može biti niža od iznosa penzije koji bi se dobio obračunom po redovnim propisima, tako da to verovatno ne važi za sve umetnike u penziji.
Oni takođe imaju koristan staž
Zanimljivo je da Statistički podaci Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje ne pokazuju staž za ovu kategoriju penzionera. Naime, Zakonom o stažu osiguranja propisano je da se za igrače klasičnog baleta i savremene igre, balet majstore, operske soliste i igrače i pevače u profesionalnim ansamblima narodnih igara, zbog fizioloških funkcija organizma koje opadaju posle određenog uzrasta do te mere da ih onemogućavaju da uspešno obavljaju posao12 meseci u službi, računaju svaki radni mesec12 meseci na radnom mestu.
Osim toga, Zakonom o pozorištu je propisano da baletskim i plesnim umetnicima radni odnos prestaje kada navrše 40 godina radnog staža, što podrazumeva i produženi staž, bez obzira na godine. Isto važi i za pevače i igrače u Ansamblu Lado, s tim da pravo za penziju stiču posle 45 godina radnog staža.
Biznis.kurir. rs/Tportal