EVO KOLIKA JE VEROVATNOĆA DA DOBIJETE LAŽNE DINARE! Iz Odeljenja za borbu protiv falsifikovanja rekli: Zloupotrebljava se čak i valuta koja više nije u opticaju
U Srbiji su se ponovo pojavile falsifikovane novčanice, a navodi se da ih je na desetine hiljada. Ovaj put, pronađene su u Beočinu, a trag je odveo do l.N. koji je robu plaćao falsifikovanim novcem u apoenima od 2000 dinara. Protiv osumnjičenog će biti podneta krivična prijava.
A kako lakše prepoznati falsifikovan novac, otkrili su gosti jutarnjeg programa Kurir televizije, a oni su bili Miroslav Jeremić, direktor Odeljenja za borbu protiv falsifikovanja Narodne banke Srbije i Uroš Milošević samostalni stručni saradnik Odeljenja za borbu protiv falsifikovanja Narodne banke Srbije.
Jeremić je spomenuo koliko je ovo česta pojava u Srbiji:
- Godišnji izveštaj za 2024. godinu govori da je verovatnoća da dobijete falsifikovane dinare 2,59 komada na milion komada. To je izuzetno malo, dakle retka pojava. Kao što ste naveli, nekome se desilo da je primio novac za neku uslugu i onda je za njega to 100%, dakle čista šteta jer falsifikovani novac se ne može nadoknaditi. Što se tiče stranih valuta, ne mogu da znam takav podatak jer ne znam količinu novca u opticaju, a za dinare znamo. Statistika kaže da je prošle godine otkriveno 3.840 komada falsifikata, a od toga 1.697 su dinarski, a 2.143 je strani novac, a najviše je falsifikovan evro, potom dolari najčešće u apoenima od 100 dolara. Interesantno je da je bilo čak i nemačkih maraka, iako je povučena iz opticaja 2002. godine kada je uveden evro kao zajednička valuta, ali Centralna banka nemačke, bez obzira na protek vremena, i dalje vrše zamenu prethodnih valuta, pa i danas možete tu marku zameniti po fiksnom kursu za evro. Dakle, to nije bezvredan novac, zato je kažnjivo falsifikovati iste. Kod dinara, najčešće se falsifikuje apoen od 2.000 dinara, a kod evra su to 50, 100 i 200.
Milošević je diskutovao koliko je teško prepoznati lažnu novčanicu:
- Do falsifikatora se najčešće dolazi tako što MUP ima prikrivenog svedoka koji pribavlja falsifikate od organizovane kriminalne grupe koja pravi taj novac. Vodeni žig ne predstavlja boju, kod originalne novčanice vodeni žig čine grupisana i razrađena pamučna vlakna, pri čemu ona koja su grupisana predstavljaju tamnije konture na liku Milutina Milankovića (primer novčanice u apoenu od 2.000 dinara), a razrađena svetlije jer svetlo prolazi kroz papir. Kod lažnih novčanica vidi se da je vodeni žig rađen bojom, ne čini ga papir i ta vlakna i ne bi trebalo jasno da se vidi dok svetlo prolazi kroz novčanicu.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu saodredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
PRIMEĆUJETE LI RAZLIKU LAŽNE I PRAVE NOVČANICE:
SVE O KREDITIMA ZA MLADE! Ministar Mali podelio detaljne uslove: Učešće 1 odsto, vrednost do 100.000 evra, a evo kolika su kamata i period otplate!