HRONIČNI BOLESNICI ZA LEKOVE DAJU BRDO PARA: Država rešila da se obračuna sa bahatim apotekarima, uskoro kreće kontrola cena
Potrošači ne razmišljaju kada im je zdravlje narušeno i sve ono što im lekari preporuče, a ne dobija se na recept, kupuju
Tek što se delimično stišala bura u vezi s dogovaranjem cena u trgovinskim lancima u Srbiji, a Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula postupak protiv četiri supermarketa, država je juče najavila obračun i s farmaceutskim kompanijama i apotekama!
Da podsetimo, kada je u septembru ove godine počela akcija "Najbolja cena", u kojoj su snižene cene velikom broju proizvoda, iz kabineta premijera Miloša Vučevića mogla se čuti i najava da će se ista akcija sprovesti i u apotekama.
Lončarovo zaduženje
To se, međutim, nije dogodilo, ali je premijer Vučević juče najavio da će se sada krenuti u kontrolu cena u apotekama!
Na čelu kolone koja će proveravati na koji način se određuju iznosi po kojima se prodaju lekovi i suplementi je ministar zdravlja Zlatibor Lončar, a glavni cilj je da država spreči da se i dalje narodu skida koža s leđa.
Dosadašnja istraživanja pokazala su da prosečno domaćinstvo u Srbiji, koje broji tri člana, mesečno na lekove potroši do 2.500 dinara. Međutim, troškovi koje hronično oboleli daju za terapiju nekada su i veći i prilično opterećuju porodični budžet. Brojni vitamini i minerali, kao i druga medicinska sredstva, poput rastvora, krema i masti, koja mogu da se kupe bez recepta, po pravilu imaju znatno višu cenu nego lekovi, jer njihovu vrednost diktira tržište. Stručnjaci naglašavaju da je bitno da se razlikuje šta je lek, a šta suplement, tj. pomoćno lekovito ili medicinsko sredstvo.
Kada su u pitanju pravi lekovi registrovani kod Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije, oni imaju maksimalnu cenu koju određuju Vlada i Republički fond za zdravstveno osiguranje. To znači da su to već minimalni mogući iznosi i nema prostora za dodatno sniženje. Ono što može da se snizi su suplementi ili dodaci ishrani, odnosno proizvodi koji liče na lekove, isto su pakovani, ali tu cene apsolutno nisu regulisane.
Zoran Nikolić iz Nacionalne organizacije potrošača ističe da, kada je ova oblast u pitanju, oni kao udruženje nemaju nikakva ovlašćenja, čak ni da posreduju pošto je to u okviru drugih propisa, a lekovi i suplementi nisu deo potrošačke korpe:
- Ne treba, međutim, biti stručnjak pa zaključiti da su sve cene previsoke. Potrošači ne razmišljaju kada im je zdravlje narušeno i sve ono što im lekari preporuče, a ne dobija se na recept, kupuju. Dešava se da plate i po 10.000 dinara u nadi da im bude bolje. Možda bi ipak trebalo da obrate pažnju ne samo na cene u apotekama već i na sajtove koji prodaju sve i svašta. Tada plate nešto od čega ne da nemaju koristi, već može i da im šteti.
Konkurencija
Naš sagovornik ističe da bi voleo da vidi više različitih cena iste robe, pa i lekova, jer to je znak da postoji konkurencija:
- Apoteka ima na svakom koraku, što nam jasno pokazuje da se ovaj biznis i te kako isplati - zaključuje Nikolić.
Predsednik Vlade smatra da nije sporno, da svi mogu da zarade, ali ne pet ili deset puta više.
- Primera radi, jedan trgovinski lanac zapošljava najviše ljudi, država ih poštuje, ali cene će morati da spuste. Videćemo šta će agencija da pokaže da li ima kartelizacije. Nismo neprijatelji, oni plaćaju porez državi, želim im da imaju pune rafove. Neću da dozvolim da je država kriva za cene. Nismo mi podigli carinske stope i zato im poručujemo da se urazume. Kartelizacija je zabranjena u tržišnoj privredi i država ima obavezu da utiče. Nas su birali građani, mi odgovaramo njima, ali ne može da se sve prevaljuje na njihov teret - naveo je Vučević.
Premijer je naglasio i da su kazne za ove prekršaje vrlo visoke i prelaze iznos od milion evra.
VUČIĆ NA NACIONALNOM FESTIVALU HRANE! Za budućnost su nam najvažnije 3 stvari - energija, hrana, i voda! Mogli bismo da budemo mnogo veći izvoznici hrane