DUŠAN I IVA POBEGLI IZ BEOGRADA I SREĆU PRONAŠLI DALEKO OD PRESTONICE: Diploma im ne treba, bave se starim zanatom, a uz njihove proizvode stiže i cvrkut ptica
"Trave beremo tokom leta, a sezona počinje sredinom juna i traje do početka jeseni. Imamo kalendar branja, a ja sam najčešće na terenu i znam kada se šta bere" navodi Dušan
Mladi bračni par Iva Pedović i Dušan Zdravković odlučili su 2020. godine da promene svoje živote i počnu da proizvode kozmetiku i čajeve od lekovitog bilja.
Na pakovanjima njihovih čajeva stoji QR kod sa tačnom lokacijom gde su ubrane trave koje su u kesi, dok se na etiketama seruma takođe uz pomoć telefona može čuti cvrkut ptica ili saznati više o vrstama ptica poput konopljarke, crvendaća ili pupavca.
Prošle godine, otišli su korak dalje i dali otkaze u Beogradu, Iva u marketinškoj agenciji, a Dušan u poslastičarnici i sa sada dvogodišnjom ćerkom Verom preselili se u Knjaževac.
Oboje su odrasli u okolini Zaječara i kažu da im život u prestonici nije doneo slobodu koju sada imaju u ovom malom gradu na obali Timoka.
- Trave beremo tokom leta, a sezona počinje sredinom juna i traje do početka jeseni. Imamo kalendar branja, a ja sam najčešće na terenu i znam kada se šta bere, dok je Iva za to vreme sa ćerkom. Počinjemo sa hajdučkom travom, kantarionom, majkinom dušicom, a završavamo sa rtanjskim čajem - priča Dušan i dodaje da nakon branja sledi maceriranje, proces tokom kojeg biljke stoje 50 dana u ulju u teglama.
- U jesen kreće proizvodnja, a mi sve pravimo u malim serijama. Sve je sveže, nijedan melem nam ne stoji duže od 10 dana, a često napravim uveče i ujutru šaljem poštom - dodaje.
Dušan izučava biljke od detinjstva, a taj zanat je učio od narodnih travara.
Odrastao je u prirodi, a sa porodicom je živeo u rudarskoj koloniji Avramica ispod Vrške čuke, zabačenog mesta, odnosno najsevernijeg dela Stare planine, na samoj granici sa Bugarskom.
Nakon što je upisao Srednju turističku školu, Zdravkovići se porodično sele u Zaječar, a nakon diplomiranja Dušan počinje da putuje i da živi u više država.
Šest meseci je radio u hotelu na Santoriniju, zatim je živeo u Španiji, u Barseloni, pa u Sloveniji, u Mariboru, gde je radio kao vaspitač. U Beogradu je radio za organizaciju Lekari bez granica.
Iako je promenio više profesija i kratko studirao na Rudarskom fakultetu, voli da kaže da je jedina diploma koju ima ona koju je stekao radeći kao narodni travar.
- Od proizvoda u ponudi imamo četiri melema, dva seruma, tri čaja, dva sapuna, ulje za bradu, preparat za pseće šape i njuške, balzam za tetovaže i kantarionovo ulje. Prvi melem koji sam napravio je „sedam trava“ i on mi je najdraži, a ostala tri su od smilja, lavande i konoplje - kaže Dušan za Priče sa dušom.
Kaže da njihov recept za melem od sedam trava nije tajna.
- Kod nas je sve trasparentno. Na svakom pakovanju piše sastav, a naši melemi su jestivi, zbog čega ih ljudi često uzimaju za malu decu i ne plaše se ako, recimo, bebi slučajno dospe u usta. Tih sedam trava su: hajdučka trava, kantarion, majčina dušica, kopriva, bokvica, kamilica i neven. Napravili smo ga tako da bude univerzalan melem koji svako domaćinstvo treba da ima: za svakodnevnu negu, posle brijanja, posle depilacije, posle sunčanja, za opekotine, za ojed kod dece, za predeo oko pelena, čak i za desni kod odraslih - priča Dušan.
Sa suprugom Ivom upoznao se u Beogradu, na jednoj žurki, kada su saznali da su oboje iz istog dela Srbije.
- Živimo zajedno više godina, ali kada smo dobili ćerku Veru 2022. godine videli smo da nema smisla ostati u Beogradu i spontano smo rešili da damo otkaze i preselimo se u, za nas nov grad, Knjaževac. Iva je radila u oblasti marketinga, a ja u veganskoj poslastičarnici - kaže Dušan.
- Shvatili smo da ćemo se u Beogradu viđati svega nekoliko sati dnevno, da ćemo ćerku šetati u kolicima po trotoarima, kao i da će je tokom dana neko drugi čuvati - dodaje.
-Pošto smo oboje odrasli u prirodnim sredinama, želeli smo da i našem detetu priuštimo slično odrastanje - iskrena je Iva.
U posao je ovaj par ušao zajedničkim snagama, ali priznaju da je sve počelo brže da se razvija kada su se samo tome posvetili, odnosno kada su napustili prethodne poslove.
- Bilje nabavljamo u okolini, a ideja nam je bila da upotrebimo poprilično neiskorišćeno lekovito bilje iz ovog kraja i od njega napravimo najkvalitetniju kozmetiku. Sve beremo u krugu do 30 km, konkretno na Rtnju, Staroj planini, na Svrljiškim planinama i na Tupižnici. Deo kupujemo od travara iz komšiluka - pričaju.
Ovaj bračni par svoje proizvode, koje pravi pod okriljem svog poljoprivednog gazdinstva, prodaje na brojnim sajmovima poput ali i pouzećem preko instagram stranice.
- Najviše se traži melem od konoplje i od sedam trava. Sapun od rtanjskog čaja, koji jedino mi pravimo, veoma je popularan, kao i čaj od vranilove trave, odnosno divljeg origana kako ga nazivaju u medijima - navode.
Najdraži deo posla im je saradnja sa ljudima koji cene travare, učenje o lekovitom bilju kroz rad i upoznavanje sa brojnim zanimljivim ljudima na bazarima.
- Boravak u prirodi i na planini je presudio da se potpuno posvetim ovom poslu i pobegnem iz grada, iz rutine i nečega u čemu ne vidim smisao. Život u gradu mi nije bio problem dok sam tamo video smisao, a kad ga više nije bilo, potražio sam ga na livadi i u planini. To je sada skroz druga priča sa suprugom i ćerkom - rekao je Dušan.
biznis.kurir.rs/Priče sa dušom
LUKSUZNI BREND U OZBILJNOM PROBLEMU! Nisu očekivali ovoliki pad prodaje, izgubili čak 70 miliona evra!