NOTARI ZGRĆU VELIKU LOVU, A TROŠE SAMO ZA PAPIR I OLOVKE! Građani besni zbog visokih tarifa: lupi pečat i uzme 30 evra
Javni beležnici u centru žestoke rasprave na internetu zbog cena svojih usluga. Zarađuju kao bankari, a niko ne zna šta tačno rade
Na popularnom Reddit forumu r/askcroatia nedavno se povela rasprava o ulozi i funkciji javnih beležnika u Hrvatskoj, ali i o (ne)opravdanosti njihovih cena i prisutnosti u modernom administrativnom sistemu. Sve je počelo jednostavnim pitanjem jednog korisnika koji je zatražio objašnjenje: „Šta tačno radi javni beležnik?“ Odgovori korisnika otkrili su duboko ukorenjeno nezadovoljstvo i percepciju da je reč o zastarelom i skupom sistemu.
Jedan korisnik kritikuje njihove troškove i sarkastično navodi: „Zarađuju dobru lovu za potpise i imaju ‘užasno velike’ izdatke. Najveći trošak im je verovatno toner za štampač i gomila A4 papira. Tu i tamo kupe par olovaka godišnje.“
Drugi korisnik upoređuje javnog beležnika sa kumom na svadbi, ističući da je njegova uloga više formalna nego suštinska: „Javni beležnik ti je kao kum na svadbi. On je samo svedok da ste tog i tog datuma u toliko sati ti i Pero Perić sklopili neki ugovor. On ne garantuje valjanost ugovora, samo potvrđuje da ste ga potpisali. Osim ako ga ne solemnizuješ, to je onda druga stvar.“
"Stroga i zatvorena grupa"
Kritike su se nastavile i na zatvorenost javnobeležničkog sistema i njegovu ekskluzivnost: „Javni beležnici su u Hrvatskoj stroga, zatvorena grupa, uglavnom se prenose s kolena na koleno i ne možeš dobiti takvo poverenje kao za ‘običan posao’. Mislim da bi trebalo ponovo ukinuti beležnike i vratiti ih sudovima. Bogu hvala, e-Građani i elektronska ovEera završavaju posao za sekund.“
Neki korisnici su ponudili i konkretna rešenja kako da se izbegne odlazak kod beležnika: „Svi već pišu šta beležnici rade, a ja ću reći gde i kada bi trebalo moći da se zaobiđu. Za overu dokumenata omogućio bih servis na e-Građani gde bi svako mogao da overi dokument putem elektronskog sertifikata (e-/mobilna lična karta, FINA sertifikat), čak bih u nekim slučajevima smanjio na overu srednjim nivoom – za neke jednostavne izjave.“
Postoje i oni čije nezadovoljstvo prelazi granice pristojnosti, pa tako jedan korisnik grubo komentariše: „Obični lopovi i paraziti. Lupi pečat i uzme 30 evra. Da ne pričam o lešinarenju kod izvršenja, dno dna, gori su od najgoreg kriminalca i lopova.“
"Lupa pečate i to naplaćuje"
S druge strane, pojedinci su pokušali da objasne stvarnu pravnu funkciju javnih beležnika: „Kad pričamo o overi dokumenata, javni beležnik overava potpise na dokumentima u smislu da proverava i utvrđuje da je osoba koja je potpisala određeni dokument zaista osoba za koju se tvrdi da jeste. On ne overava sadržaj tog dokumenta (što mnogi ne znaju). Inače, ima još mnogo drugih ovlašćenja – neko je već citirao propis. I cene usluga i radnji javnih beležnika su propisane javnobeležničkom tarifom (nisu izmišljene ili proizvoljne).“
Mnogi saglasno ističu da overa potpisa ne garantuje sadržaj dokumenta, što dodatno otvara pitanje potrebe za njihovom sveprisutnošću: „Lupa pečate i to naplaćuje. Ne proverava legalnost dokumenta, već samo potvrđuje da je potpis na dokumentu zaista potpis te osobe. Skupi su jer im je država to omogućila i za svaku sitnicu traži se overa od javnog beležnika. Ja uporno šaljem dokumente državi bez overe beležnika, sam potpišem da garantujem zakonitost pod krivičnom odgovornošću ako treba. Do sada je prolazilo.“
Kurir Biznis/Dnevno.hr