uvodi se naknada za e-karticu

PENZIONERI U PROBLEMU - MORAĆE DUŽE DA RADE! Smanjuju im penzije, samo će 1 grupa moći ranije da se penzioniše

Shutterstock

Budžet mora biti restrukturiran i „svi će to osetiti“, rekao je ministar finansija Markus Marterbauer.

Koje su mere planirane za penzionere?

Ovo svakako nisu laka vremena finansijski za nekoga ko je ministar finansija. U utorak, 13. maja 2025. godine, Markus Marterbauer je održao svoj budžetski govor za dvostruki budžet za 2025. i 2026. godinu pred Nacionalnim savetom. Od tada je takođe jasno gde tačno treba uštedeti u ove dve godine – a to je poprilično, jer je u pitanju nekoliko milijardi evra. Između ostalog, cene elektronske karte, klimatske karte za celu Austriju i naknada poput vozačkih dozvola i pasoša značajno rastu.

Penzije se smanjuju, uvodi se naknada za elektronsku karticu

Ali penzioneri takođe ostvaruju ogromnu štednju. Ovde se koriste dve strategije. Značajna penziona reforma ima za cilj da podstakne i motiviše Austrijance da duže rade. Istovremeno, pružate i direktan stimulans i direktno dobijate novac. S jedne strane, naknada za elektronsku karticu biće proširena na penzionere od novembra 2026. godine, a s druge strane, doprinosi za zdravstveno osiguranje uskoro će biti povećani sa 5,1 na šest procenata – mera koja će starije osobe u Austriji koštati stotine evra godišnje. 

Medicinske sestre će u budućnosti moći ranije da se penzionišu

Takođe je planirano proširenje propisa o teškom radu na medicinske sestre počev od sledeće godine. Ova mera će biti finansirana kroz nove propise i smanjene isplate za invalidske penzije i penzije za slučaj invaliditeta rada, a očekuje se da će koštati 40 miliona evra godišnje.

Propisi o teškom radu biće revidirani

U okviru uključivanja sestrinstva na listu zanimanja koja zahtevaju teške poslove, planira se i revizija propisa, „sa ciljem objektivizovanja kriterijuma za prepoznavanje teškog rada, adekvatnijeg uzimanja u obzir psihološkog i fizičkog stresa i boljeg priznavanja sati rada u službama“, navodi se u izveštaju o strategiji dvostrukog budžeta. U praksi bi se pokazalo da je „ljudima koji rade u nezi teško da dobiju penziju za težak rad u datim okolnostima“.

Penzioner i novac Foto: Shutterstock

Delimična penzija, koridorska penzija, proporcionalna penzija…

Pored delimične penzije, planiran je i paket za zapošljavanje starijih osoba. U prvom slučaju, radno vreme može biti smanjeno od trenutka sticanja prava na penziju. Tada istovremeno primate platu i deo penzije. Ova mera treba da se primenjuje od 2026. godine.

Štaviše, počev od sledeće godine, ulazak u koridorsku penziju biće pooštren povećanjem i starosne granice za penzionisanje i broja meseci uplaćivanja doprinosa. Nakon dvogodišnje pauze, proporcionalna isplata penzija biće ponovo aktivirana, ali i ovo bi trebalo da bude revidirano. U budućnosti će to biti 50 odsto za sve Austrijance.

Ove mere pomoći su planirane za penzionere

Uzgred, vlada je takođe planirala mere pomoći. Na primer, „povećanje nadoknade socijalnog osiguranja za penzionere“ pominje se kao kompenzaciona mera za povećanje doprinosa za zdravstveno osiguranje. „Obim smanjenja poreza u 2026. godini je pet miliona evra“, navodi se u izveštaju o budžetu.

Zamrzavanje naknada za lekove sledeće godine, smanjenje gornje granice naknada za lekove sa dva na 1,5 odsto i uvođenje gornje granice za farmaceutske proizvode takođe imaju za cilj da imaju uravnotežujući efekat. Kao odgovor na zahtev lista 5 Minuten, Ministarstvo za socijalna pitanja je objasnilo kako bi to moglo da izgleda uz pomoć primera: Kako bi penzioneri u Austriji mogli imati koristi uprkos smanjenjima.

BiznisKurir/BizPortal