poskupljenje

PORODICA ZA JEDNO LETOVANJE MORA DA IZDVOJI 3.000 €! Srbi posebno vole da odmaraju ovde, a sad će skupo da ih košta

Shutterstock

Letnja sezona nam je pred vratima, već se uveliko planiraju odmori, stoga smo istražili kakva nas sezona očekuje kada su u pitanju cene smeštaja i usluga u omiljenim srpskim letovalištima.

Armand Mila, direktor Ulcinjske rivijere istakao je da su cene u ovom omiljenom srpskom letovalištu skočile za 10 odsto, međutim, kako iz Hrvatske javljaju, tu je osetan pad cena.

Sa druge strane, u Turskoj iako su cene skočile, kada se sve podvuče, kako kaže turistički vodič Dušan Anastasov, uprkos tome, letovanje tamo je isplativo.

Na Adi Bojani cene veće za 10 odsto

Armand Mila, direktor Ulcinjske rivijere ističe da se očekuje jedna lepa sezona sa gostima iz regiona i cele Evrope.

- Ove godine je ponuda veća nego prošle godine. Mi smo krenuli sezonu od 1. maja. Mi smo imali 50 odsto popusta za maj, početak juna biće popusta 30 odsto - kaže iz Crne Gore.

Kako ističe, cene su korigovane, ali je i ponuda korigovana. Ima više terena, beach bar je renoviran, ima više ponuda i boljih ponuda - kaže Mila.

- Cene smo korigovali za tačno 10 odsto, ali ponuda je duplo bolja nego prošle godine. Radili smo na tome da ponuda bude bogatija da se opravda to poskupljenje - kaže Milo.

Kako ističe, u Crnoj Gori najviše treba da se poradi na infrastrukturi, ali i avio-saobraćaju. Upitan koliko bi za prosečnu porodicu koštalo deset dana u junu mesecu, Milo kaže:

- Kada je u pitanju Ulcinjska rivijera, tu dolaze specifični gosti, mi nudimo nešto što se nudi na Istri i u Grčkoj. Smeštaj u Ulcinjskoj rivijeri je 50 evra u ovom datom trenutku, pričam za jun sa doručkom i večerom. To je korektna cena u odnosu na konkurenciju - kaže Milo.

U Hrvatskoj cene padaju

Hrvatski turistički znalac Boris Žgomba, predsednik udruženja putničkih agencija

- Nikad nije sve spremno. Ali smo zadovoljni sa nivoom onoga što se spremilo. Turistička sezona je već počela. Destinacija kao Hrvatska ima problem radne snage i kvalitetne radne snage. Taj problem se rešava kako ko može i na najbolji mogući način - kaže Žgomba.

Žgomba ističe i da je došlo do korekcija cene i to, kako oni dele - cene smeštanja i van smeštaja.

- Ukupno gledano cene delimo na cene smeštaja i van smeštaja. To se odnosi na trgovine, muzeji i ostalo. Smeštajni deo je ostao ili isti ili je korigovan za minimalnu stopu inflacije, za tri odsto. Što se tiče van pansionskog, dolazi do smanjenja cena, svako od ovih je privatni preduzetnik i isključivo on odlučuje da li će dati cenu 100, 110 ili 120 odsto - kaže Žgomba.

Kada su u pitanju cene restorana, hotela, i ostalog što je u privatnom vlasništvu, cene nisu rasle, ali svaki privatnik ima pravo da stavi cene koje hoće.

Foto: Shutterstock

- Ako gledate Mediteranski prostor, to je jedna ogromna ponuda na tržištu i tu se dešava borba za goste. Biće teška i tvrda borba za goste. Činjenica da je ova godina normalna, imam goste i konkurenciju. Kada je u pitanju recimo hotel sa 4 zvezdice, cena apartmana po danu je 100 evra, dok kada je u pitanju polupansion, cena je od 70 do 80 evra - kaže Žgomba.

Ako hoćete u Tursku - spremite 3.000 evra

Turistički vodič Dušan Anastasov koji je govorio iz Alanje istakao je da, u odnosu na ranije sezone, ove godine ima manje ruskih turista.

- Ovde nema mnogo ruskih turista, prednjače Nemci, zbog all inclusive koncepta, Turska mami porodice. Kada se podvuče crta, Turska je i dalje povoljna. Prvo deluje da su cene veoma visoke, ali kada se podvuče crta, mi vidimo da je to ipak i dalje veoma povoljno - kaže Anastasov.

Kako kaže, za četvoročlanu porodicu naravno da ima fantastičnih hotela. Međutim, za sve te pogodnosti treba da izdvojite čak 3.000 evra.

- Prevoz, boravak u hotelu 10 noćenja, porodica, možemo napraviti aranžman za 3.000 evra. To je nešto više nego prethodnih godina. Ali s obzirom na to da su svuda skočile cene, skočile su i u Turskoj - zaključuje Anastasov.

Temperature vode u omiljenim letovalištima Srba

Meteorolozi su najavili pakleno leto, međutim, početak turističke sezone prema trenutnim prognozama ipak neće biti topao i suv kao prošle godine, već se očekuje manje vrelih dana i smena promenjivog i nestabilnog vremena uz veoma prijatne temperature i povremene lokalne padavine.

Ivan Ristić, meteorolog, izjavio je da se trenutna temperatura omiljenih mora srpskih turista kreće od 18 do 22 stepena Celzijusa, a polako raste, što znači da će krajem juna i početkom jula biti između 24 i 28 stepeni Celzijusa.

Kako je rekao, trenutno je najtoplije more u Olimpskoj regiji kada je Grčka u pitanju. Što se tiče Crne Gore, temperature vode najviše su u Tivtu, dok je u Hrvatskoj rekorder Rovinj.

U Alanji i Antaliji je more dostiglo temperaturu od 22 stepena i najavljen je lagani rast i toplija voda do kraja maja.

Sezona kupanja u Crvenom moru, u Hurgadi u Egiptu, traje cele godine, a u maju su najveće prosečne temperature više od 27.4 stepena, dok su najniže prosečne 22.5 stepeni.

BiznisKurir/Blic