"to je ozbiljan prekršaj"

OVO MNOGI IZ SRBIJE RADE, A MOŽE PAPRENO DA VAS KOŠTA: Turska uvodi strogu meru za putnike, ukoliko učinite jedan prekršaj - DEBELO ĆE VAM NAPLATITI

Shutterstock

Uoči početka nove letnje sezone i godišnjih odmora, Turska je uvela stroge mere bezbednosti

Svi koji planiraju da putuju u Tursku treba da znaju da se uvode nove, stroge mere, koje ako se prekrše, mogu biti debelo naplaćene.

Uoči početka nove letnje sezone i godišnjih odmora, Turska je uvela stroge mere bezbednosti, koje se tiču putnika u avionima.

Stroga pravila koja su uvedena odnose se na to da čim avion sleti, a vi ustanete pre nego što vam je dat znak da možete da ustanete, možete platiti kaznu od 60 evra.

Kako je za "Prva" TV istakao pilot u penziji Stevan Ignjatović, to je veoma ozbiljan prekršaj.

- Avion po sletanju i jurenju ka gejtu gde će biti parkiran ide brzinom od 20 i 40 kilometara na sat. Vama se čini da je to mala brzina, s obzirom na veličinu aviona, međutim, ako se desi da pilot ukoči naglo, a vi niste vezani, vi možete da padnete sa sedišta, isto kao u automobilu - kaže Ignjatović.

Foto: Shutterstock

Kako ističe, može doći do velike štete u tim situacijama.

- Može da se dogodi da polomite sedište ispred vas ili čak i vaše sedište. Najviše povreda dolazi ako ste ustali pa počeli da tražite svoje stvari u prtljažniku, vadite kofere, suncobrane, ručni prtljag... - kaže Ignjatović.

Ignjatović ističe i da je krajnje vreme da se ta regulativa sprovede i da putnici počnu ozbiljno da se ponašaju.

- To nije nimalo naivna stvar, jer možete da povredite i sebe i nekoga ispred vas. Pa posle toga ide ona priča da je pilot kriv što je brzo taksirao, a ne što nisam bio vezan. Tu kreću da se mešaju i osiguravajuće kuće, naknade osiguranja, dolaze sudovi, osiguranja, kompanije, bolnice lekari... Lakše je svakako da vam se odmah naplati kazna - kaže Ignjatović.

Ketering i stjuardesa Foto: Shutterstock

Kako da izbegnete kaznu?

Kako navode, putnici koji se otkopčaju pre nego što se ugasi znak za vezivanje pojasa biće označeni kao "prekršioci pravila". Posada aviona imaće ovlašćenje da prijavi prekršioce nadležnim organima.

"Ove mere su neophodne kako bismo sprečili nezgode izazvane padanjem prtljaga ili neočekivanim pokretima aviona", objasnio je predstavnik SHGM-a. Statistika pokazuje da se broj povreda tokom sletanja i iskrcavanja može značajno smanjiti ako putnici poštuju osnovna bezbednosna pravila.

Možda najbolji način da izbegnete da budete prijavljeni i da platite kaznu jeste da ostanete vezani dok se znak ne ugasi i da ne ustajete dok se avion potpuno ne zaustavi. Takođe, nemojte otvarati prostor za prtljag dok posada ne da dozvolu. Osim što ćete sačuvati novac koji biste mogli dati za kaznu, umanjićete i rizik od povrede.

Kurir.rs/Prva TV/Blic