Mađari odmah nakon njih

BUGARSKA POSTAJE NAJVEĆI UVOZNIK TURSKOG GASA: Nova bušotina, brod veličine 3 stadiona i borba za energetsku nezavisnost

Shutterstock

Turska je značajno povećala izvoz prirodnog gasa, uz značajan porast izazvan razvojem gasnog polja Sakarija u Crnom moru, preneo je BGNES.

Prema poslednjim podacima od januara do avgusta 2024. godine, zemlja je izvezla ukupno 1,18 milijardi kubnih metara prirodnog gasa, što predstavlja povećanje od zapanjujućih 560 odsto u odnosu na isti period 2023. godine.

Bugarska se pojavljuje kao najveći uvoznik turskog gasa, sa 80,39% ukupnog izvoza. Nakon Bugarske, Mađarska je drugi najveći primalac, sa 229,51 miliona kubnih metara, ili 19,45% ukupnog izvoza. Nasuprot tome, Republika Severna Makedonija i Srbija uvoze znatno manje količine, sa 1,8 miliona kubnih metara, odnosno 0,13 miliona kubnih metara, što predstavlja ukupno 0,16% turskog izvoza gasa.

Ovaj porast izvoza u velikoj meri se pripisuje povećanju proizvodnje sa gasnog polja Sakarija, gde su operacije počele 2023. godine, što se poklapa sa stogodišnjicom Turske Republike. Brodovi za bušenje Fatih, Iavuz i Kanuni, koji su dobili imena po istaknutim osmanskim sultanima, sproveli su opsežne aktivnosti bušenja, dodatno podstaknuvši proizvodnju.

Fabrika za preradu gasa Filos trenutno proizvodi 6,6 miliona kubnih metara prirodnog gasa dnevno. U toku su planovi za povećanje proizvodnje na 10 miliona kubnih metara dnevno iz 12 proizvodnih bunara do prvog kvartala 2025. godine, za koje se očekuje da će zadovoljiti potrebe preko 4 miliona domaćinstava.

Pored toga, Turska je preduzela strateške korake da proširi svoje kapacitete ugljovodonika na moru. U julu 2024. godine nabavljen je plutajući brod za proizvodnju gasa da podrži drugu fazu razvoja gasnog polja Sakarija, koja bi trebalo da počne 2026. Očekuje se da će ovaj masivni brod, ekvivalentan veličini tri fudbalska terena, povećati proizvodni kapacitet na preko 20 miliona kubnih metara dnevno.

U međuvremenu, Bugarska takođe pojačava svoje napore u istraživanju ugljovodonika u Crnom moru. Vlada premijera Rosena Željazkova nedavno je potpisala ugovor sa Šelom za istražne aktivnosti u bloku Kan Tervel. U bloku Khan Asparuh, OMV i Numed se spremaju da izbuše petu bušotinu, pri čemu je bugarska država preko BEH-a obezbedila mandat za učešće u istraživanju.

Ministar energetike Žečo Stankov istakao je strateški značaj ovih inicijativa, ističući da bi domaća proizvodnja gasa mogla značajno da ojača energetsku nezavisnost Bugarske.

- Najčistiji i najjeftiniji gas za Bugarsku biće bugarski - izjavio je on tokom nedavnog energetskog foruma.

biznis.kurir.rs/b92