ČAČANE VARALI U MESARAMA: Dok nismo videli da je klanica zatvorena, nismo ni znali da radi nelegalna
Sumnja se da je nedavno zatvorena klanica u Trnavi kod Čačka snabdevala veliki broj ljudi
Veterinarska inspekcija Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede izvršila je ove sedmice vanredni inspekcijski nadzor u neregistrovanom objektu u Trnavi kod Čačka i tom prilikom je otkrivena neregistrovana klanica.
Kako saznajemo, inspekcija je u ovo čačansko selo izašla po prijavi meštana, jer klanica nije imala regulisan odvod otpadnih voda nakon prerade mesa.
- Dok nismo videli da je klanica zatvorena, nismo ni znali da radi nelegalna. Tu su svaki dan dolazila i odlazila vozila s punim tovarima mesa - pričaju meštani Trnave, dodajući da je klanica duže vreme radila potpuno neometano.
Oni kažu da je proteklih dana iz pravca klanice dopirao neprijatan miris.
- Meštani su nekoliko puta upozoravali da oni problem otpadnih voda, jer kako je krenulo toplo vreme neprijatan miris je bio sve intenzivniji - pričaju Trnavci.
Prema saopštenju Ministarstva, u Trnavi je prilikom vanredne kontrole inspektora zatečeno je 14.570 kilograma svežeg mesa i proizvoda od mesa, koji su bili u prometu suprotno zakonskim propisima. Objekat u kome je meso pronareno nije registrovan za promet hrane životinjskog porekla i ne poseduje rešenje Ministarstva, niti se u njemu obavljaju propisane veterinarsko-sanitarne kontrole.
Kako nezvanično saznajemo meso iz ove klanice završavalo je u čačanskim mesarama i restoranima na glasu. Inače, poslednjih nekoliko meseci lokalnim inspektorima u Čačku nije podneta nijedna prijava na račun kvaliteta mesa u tim prodajnim objektima.
Čačanski mesari nerado govore na ovu temu, jer kaću da nelegalna klanice u Trnavi nije jedina te veličine koja postoji u ovom kraju. Neretko se i po domaćinstvima vrši klanje i tranžiranje mesa, koje građani kasnije kupuju u vidu svežeg ili prerađenog mesa ili pršuta, kobasice...
Prema oceni Ministarstva poljoprivrede, kako klanica u Trnavi nije regostrovana ona i ne prolazi redovne sanitarne kontrole, reč je o potencijalno ozbiljnom riziku po zdravlje ljudi. Veterinarska inspekcija je odmah donela rešenje o povlačenju celokupne količine iz prometa, a zatečena hrana životinjskog porekla je neštetno uništena, u skladu sa propisima.
Problem nastaje zato što nema načina da se utvrdi poreklo mesa - dokumentacija koja prati ceo lanac od uzgoja životinje do klanja. Upravo ta dokumentacija je kljućna kako bi se procenio zdravstveni status životinje, način njenog odgoja i poreklo. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede zato ponovo apeluje na sve učesnike u prometu hrane da poštuju zakonske propise, jer je zaštita zdravlja građana apsolutni prioritet - navodi se u saopštenju resornog ministarstva.