KOD NAS OVU BILJKU NIKO NE UZGAJA, A ZARADA JE OGROMNA! Kilogram vredi nekoliko hiljada €, čak je i održavanje lako
Biljka ginseng (žen-šen), poznata i kao panaks ili „koren života“, tradicionalno se koristi u kineskoj medicini i poznata je po svojoj visokoj ceni.
Ova biljka potiče iz Koreje i Kine, a divlje raste na većim nadmorskim visinama. S obzirom na njegova lekovita svojstva, divlji ginseng je skoro nestao zbog prekomerne eksploatacije.
Gajenje ove biljke je počelo u Kini pre više od 800 godina, a danas se uzgaja i u Koreji, istočnom Sibiru i širom Amerike. Ginseng je poznat po svom mesnatom korenu koji podseća na ljudsku figuru, a zato što mu je potrebno dugo vremena da raste i bude spreman za berbu, i zbog svojih lekovitih svojstava, izuzetno je skup.
Cena ove biljke može varirati od nekoliko stotina do nekoliko hiljada evra po kilogramu. Oni koji se odluče da je posade moraju biti svesni da ova biljka teško raste u nizijskim predelima. Preferira duboku senku i zahteva 70-80 procenata senke. Idealno je saditi ga u šumovitim predelima gde rastu bukva, javor, orah i hrast, a najbolje ga je saditi na severnoj ili istočnoj strani, gde je zemljište hladnije.
Kako uzgajati ovu biljku?
Pored senke, biljka voli vlagu, bogatu ilovaču, dobar humus i dobro drenirano zemljište. Seme ginsenga može se kupiti preko stranih veb stranica, a treba ga saditi u jesen ili zimu (od decembra do marta), kada je zemljište vlažno. Idealno vreme za sadnju je posle kiše ili snega. Sadi se na dubinu od 1,5 cm, sa rastojanjem od 40 do 45 cm između biljaka, a nakon sadnje potrebno je seme prekriti zemljom, zaliti vodom i prekriti listovima.
Seme će proklijati sledeće godine, a biljke starije od godinu dana počinju da cvetaju i proizvode crvene bobice, iz kojih se može sakupiti seme. Uzgoj zahteva strpljenje. Naime, da bi koren potpuno izrastao, potrebno je najmanje 5 godina, a najčešće 7 do 10 godina.
Srećom, tokom ovog perioda ne morate da radite skoro ništa (ako ste biljke posadili u šumi), ili vrlo malo (ako ste ih posadili u bašti). Potrebno je periodično proveravati probleme sa štetočinama ili gljivicama i uklanjati visoki korov. Ako se biljke gaje u bašti, potrebno ih je zalivati ili navodnjavati tokom toplih dana.
Žen-šen se može gajiti i u vazama, ali je važno da imaju dobar drenažni sloj i da nisu postavljene na direktnoj sunčevoj svetlosti. Glinene vaze se ne preporučuju jer upijaju vlagu i zemlja se brže suši.
BiznisKurir/Dnevno.hr/Mondo