dolar nastavlja da gubi pravac?

TRŽIŠTA SE OPORAVILA BRŽE NEGO ŠTO SU STRUČNJACI OČEKIVALI: Signali iz senke upozoravaju na novu finansijsku nestabilnost

EPA-EFE/JUSTIN LANE

Bila je to nedelja kada se Wall Street vratio u formu.

Akcije su zabeležile neverovatan oporavak, poništivši sve gubitke izazvane šokovima od uvođenja carina u aprilu. Američke korporacije izdale su milijarde dolara dugo očekivanih obveznica, a spekulativna imovina – od kriptovaluta do neprofitabilnih tehnoloških kompanija – snažno je porasla.

Ipak, iza ovog olakšanja, koje se zasniva na nadama da će Bela kuća uskoro postići trgovinske sporazume, finansijski sistem šalje upozoravajuće signale za hedge fondove i dnevne trgovce koji se ponovo upuštaju u rizik.

Signali sa tržišta obveznica ukazuju na to da se Fed nalazi u političkoj dilemi, što ugrožava nade da će Jerome Powell i njegov tim brzo ublažiti udar carina. Svetska rezervna valuta, američki dolar, nastavlja da gubi pravac, suprotstavljajući se kretanjima prinosa na državne obveznice. Slične podele dešavaju se i na tržištima kredita i akcija, dok bikovi prkose visokom nivou bankrota i sve slabijim procenama zarade.

Iako su takve kontradikcije među različitim vrstama imovine uobičajene na tržištima, trenutne su posebno zabrinjavajuće, kaže Phil Pecsok, glavni investicioni direktor Anacapa Advisorsa.

- Zaista ne znamo da li će biti carina, oslobađanja od carina, nižih poreza ili odmazde. Teško je složiti osnovnu priču - rekao je.

Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

- Niko ništa ne zna. Nalazimo se u ničijoj zemlji.

Onoliko brzo koliko su se trgovci povukli usred pretnji predsednika Donalda Trumpa carinama, toliko su se brzo i vratili, podižući američke akcije devet dana zaredom – što je najduži niz u poslednje dve decenije. Kreditni spreadovi se sužavaju usled talasa izdanja, dok bitcoin, koji se pre tri nedelje trgovao po ceni od 77.053 dolara, ponovo testira granicu od 100.000 dolara.

Iza tog uspona stoji: špekulacija da je najgore od Trampove trgovinske agresije već prošlo i znakovi da se američka ekonomija i dalje drži, pri čemu su podaci od petka pokazali da stopa nezaposlenosti ostaje stabilna na 4,2 posto.

Nesigurna vremena

Ipak, u pozadini tržišta ostaje skepticizam koji dovodi u pitanje oporavak tržišta akcija vredan pet biliona dolara u manje od dve nedelje. Pokazatelji tržišne anksioznosti su se smanjili, ali su i dalje povišeni. Čak i nakon tri nedelje pada, Bank of America globalni indikator finansijskog stresa i dalje je iznad nivoa viđenih u osam meseci pre Trumpovih pretnji od 2. aprila.

Jedna od ključnih briga je to što se trgovci ponovo okreću riziku, uvereni da će Fed uskoro smanjiti kamatne stope, iako tržišni pokazatelji inflacije pokazuju tek blage znakove usporavanja. Iako su trgovci derivatima smanjili očekivanja o smanjenju kamata nakon podataka o zapošljavanju u petak, i dalje očekuju tri smanjenja u 2025, što je više nego jedno koliko su predviđali u februaru.

biznis.kurir.rs/Bloomberg adria