Predsednik SAD predstavio svoje sveobuhvatne carinske planove

TRŽIŠTA POD PRITISKOM: Pad tehnoloških akcija i Trampove tarife vuku berze ka novoj prekretnici

Shutterstock

S&P 500 je pao u ponedeljak usred pada akcija velikih tehnoloških kompanija uoči objavljivanja izveštaja o zaradi ove nedelje.

Uzrok je bio i nedostatak dogovora u trgovinskim sporazumima.

Široki tržišni indeks je pao za 0,2%, dok je Nasdaq Composite pao za 0,5%. Industrijski prosek Dau Džouns se trgovao oko stagnirajućih granica.

S&P 500 je pogođen padom akcija nekih od kompanija „Veličanstvene sedmorke“ koje bi trebalo da objave rezultate u narednim danima. Amazon je pao za više od 1%, a Majkrosoft za 0,2%.

Nvidia, Alfabet i Tesla su takođe doprineli padu indeksa, pavši za oko 3%, 1,5% i skoro 1%, respektivno.

Rezultati zarade bili su donekle jaki za prethodni kvartal, pri čemu je 73% kompanija do sada prijavilo da su premašili procene analitičara - što je malo ispod petogodišnjeg proseka od 77%, prema podacima FactSet-a. Ipak, Volstrit smanjuje očekivanja za drugi kvartal i celu godinu, jer kompanije izdaju neizvesne smernice zbog carina predsednika Donalda Trampa.

U ponedeljak, ministar finansija Skot Besent nije ponudio mnogo jasnosti o pravcu postizanja mogućeg trgovinskog sporazuma sa Kinom, ali je rekao da teret nije na Sjedinjenim Državama. Sa pozitivne strane, Besent je rekao da postižu napredak u vezi sa drugim trgovinskim predlozima, sugerišući da će sporazum sa Indijom biti „jedan od prvih“ koji će uslediti.

- Verujem da je na Kini da deeskalira situaciju, jer oni nama prodaju pet puta više nego mi njima, tako da su ove tarife od 120%, 145% neodržive - rekao je Besent u emisiji „Squawk Box“ na CNBC-ju.

Foto: Profimedia

Njegovi komentari dolaze nakon što je Tramp prošle nedelje rekao da su razgovori sa Kinom u toku, odbacujući kineske tvrdnje da nije bilo trgovinskih pregovora između dve zemlje.

- Postojali su znaci izvesnog popuštanja trgovinskih tenzija između SAD i Kine poslednjih dana, pri čemu su obe strane postepeno smanjivale neodržive tarife uvedene ranije ovog meseca, a SAD su signalizirale nameru da deeskaliraju situaciju - napisao je ekonomista Barklisa Džonatan Milar u nedavnoj belešci.

- Za sada je to uglavnom samo razgovor i ostajemo skeptični da će biti dovoljno konkretnog zamaha u trgovinskim pregovorima da se izbegne recesija u SAD.

Ova nedelja će obeležiti kraj aprila, u kojem su akcije naglo porasle u širokom rasponu trgovanja nakon što je Tramp predstavio svoje sveobuhvatne carinske planove, a kasnije i ukinuo neke od strožih carina.

Do sada u aprilu, S&P 500 je pao za skoro 2%, što je više od 10% ispod svog 52-nedeljnog maksimuma dostignutog krajem februara. Industrijski indeks Dau Džouns je na putu da izgubi više od 4%, dok je Nasdak Kompozit otprilike nepromenjen. S&P 500 je nakratko ušao u medveđe tržište 7. aprila i od tada se oporavio, ali indeks nije uspeo da probije ključne nivoe otpora.

biznis.kurir.rs/CNBC